reklama

Częste ruchy oczu u dziecka mogą oznaczać autyzm?

Brytyjska Rada Badań Medycznych (Medical Research Council) ogłosiła wyniki badań, które wiążą częste ruchy gałek ocznych u maluchów z możliwością wystąpienia u dziecka zaburzeń autystycznych.

Badania przeprowadzone zostały z wykorzystaniem techniki śledzenia ruchu gałek ocznych. Próbę badawczą stanowiło 100 maluchów w wieku 6 miesięcy. Badacze obserwowali, w jaki sposób dziecko patrzy na statyczny obrazek. Po określonym czasie dzieci zostały przebadane pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Okazało się, że te, które wykazywały zaburzenia autystyczne, znacznie częściej poruszały oczami - dzieci, u których zaburzenia autystyczne nie były wykryte, przenosiły wzrok średnio 2 razy na sekundę, natomiast te, u których autyzm zdiagnozowano, robiły to co najmniej 3 razy na sekundę.

Badacze są zdania, że nowe odkrycie pomoże szybciej rozpoznawać dzieci zagrożone autyzmem. Autor badania - Dr Sam Wass - twierdzi, że są to całkowicie nowe obserwacje, które wymagać będą wielu dalszych badań na znacznie szerszej grupie dzieci.

Autorzy badania podkreślają, że ruch oczu sam w sobie nie jest jedyną przesłanką, która może sugerować zaburzenia autystyczne w przyszłości, jednak może to być jeden z symptomów, możliwych do zaobserwowania na wczesnym etapie rozwoju dziecka.

Naukowcy jednocześnie uspokajają, że nie zawsze zaobserwowanie wzmożonych ruchów oczu jest złym sygnałem. Może być tak, że dziecko potrzebuje więcej stymulacji, dlatego częściej przenosi wzrok.

Dr Judith Brown ze stowarzyszenia wspierającego osoby autystyczne (National Autistic Society) zaznaczyła, że przeprowadzone badanie zwiększa zrozumienie różnic uwagi wzrokowej u niemowląt, u których rozwija się autyzm, i może dostarczyć w przyszłości dodatkowych narzędzi diagnostycznych. Dzięki temu rodzice uzyskają dostęp do odpowiedniego wsparcia dla ich dziecka w odpowiednim czasie.
Źródłó: bbc.com

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: