reklama

Czytanie dziecku wspomaga jego rozwój, ale mniej niż...

Czy czytanie książek niemowlętom wspomaga ich rozwój? Takie pytanie postawili sobie naukowcy w Irlandii. W szeroko zakrojonych badaniach przeprowadzonych na rodzinach z dziećmi w wieku około 9 miesięcy, badano różne czynniki wspomagające rozwój funkcji poznawczych. Wyniki jednoznacznie potwierdzają, że dzieci, których rodzice czytali im książki, mają lepiej rozwinięte umiejętności komunikacji i rozwiązywania problemów, a samo pokazywanie obrazków ma pozytywny wpływ tylko na komunikację. 

Wyniki te jednak przyćmiła jednak dużo prostsza aktywność rodziców - zwykłe mówienie do dziecka podczas wykonywania zwykłych czynności domowych. To ma zdecydowanie większy wpływ niż samo czytanie! Tak więc mamo i tato! Czytajcie! Ale też mówcie do dziecka, nawet jeśli ono jeszcze nie odpowiada. To najlepsze co możecie zrobić dla jego rozwoju, a prócz zdartego gardła, nic nie kosztuje. 

Wyniki tych badań zostały już skorelowane z innymi czynnikami, w tym karmienie piersią, wykształcenie rodziców i obecność rodzeństwa. Badanie przeprowadzono w ramach programu Growing Up in Ireland, a do porównania umiejętności poznawczych użyto skali Ages and Stages Questionnaire (ASQ). 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: