reklama

Dajesz klapsa, a potem przytulasz? Zobacz, co się dzieje z dzieckiem.

Według wyników badań opublikowanych w Magazynie Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży, które zostały przeprowadzone przez Uniwersytet Duke, miłość rodziców nie jest w stanie złagodzić lęku i poczucia krzywdy wywołanego u dziecka przez kary cielesne.

 

Kierownik zespołu badawczego Jennifer E. Lansford – profesor w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu Duke – twierdzi: „Jeśli uważasz, że możesz potrząsnąć dzieckiem lub uderzyć je, a następnie przytulić, by załagodzić stres, jesteś w błędzie”. Takie zachowanie, według badaczy, przynosi przeciwne efekty i – uwaga! - nasila tylko niepokój i dezorientację u dziecka.

Naukowcy przeprowadzili wywiady z ponad 1000 dzieci i ich matkami z ośmiu różnych krajów. Badania wykazały, że dzieci boją się kar fizycznych bardziej, gdy na co dzień rodzice okazują im miłość. Naukowcy nie są pewni, dlaczego tak się dzieje, ale prawdopodobnie dziecku trudno jest zrozumieć, jak jedna osoba może mieć tak skrajne zachowania. Lansford podkreśla także, że w krajach o bardziej autorytarnym stylu wychowania, takich jak Kenia i Kolumbia, kary fizyczne mają  mniejszy wpływ na psychikę dzieci niż w innych krajach.

Stosowanie kar cielesnych wobec dzieci jest niedopuszczalne, bo czyni wiele złego. O wiele bardziej skuteczne i mniej ryzykowne niż bicie, czy potrząsanie  są metody pozbawione agresji i przemocy. Trzeba uczyć dzieci właściwego zachowania, a nie karać za niewłaściwe. Stawiać granice, jasno określać oczekiwania i przede wszystkim doceniać starania.

 

Źródło: today.duke.edu

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: