reklama

Dieta “Jedz zgodnie z grupą krwi” nie działa

Teoria dotycząca jedzenia zgodnie z grupą krwi niestety okazał się fałszywa, chociaż sama w sobie była intrygująca. Niesamowita popularność książki  Petera D'Adamo, który dowodził, że potrzeby żywieniowe danej osoby są zależne  od grupy krwi zaciekawiła naukowców.  Autor podkreślał, że grupa krwi  jest powiązana z nawykami żywieniowymi naszych przodków, w związku z czym przestrzeganie ich diety może poprawić nasze zdrowie i zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego. Książka została przetłumaczona na 52 języki i sprzedała się w ponad 7 milionach egzemplarzy. I wszystko było idealnie, do czasu, kiedy zabrali się za nią naukowcy.

Przeprowadzono badanie wśród  1455 osób  i niestety  nie znaleziono żadnych dowodów potwierdzających właściwości zdrowotne tej diety  -twierdzi Ahmed El-Sohemy, profesor na Uniwersytecie w Toronto, główny autor badania.  Naukowcy zbadali młode, zdrowe, dorosłe osoby, które  szczegółowo opisywały swoją codzienną dietę. Następnie od badanych pobierano próbki krwi na czczo, aby mierzyć poziom m.in. glukozy, insuliny, cholesterolu i trójglicerydów. Wyniki  zostały obliczone na podstawie artykułów spożywczych wymienionych w “Jedz zgodnie z grupą krwi”  uwzględniając ich dopasowanie do każdej z czterech diet (A, B, 0, AB).

Jedyne, co zaobserwowano, to związek między sposobem żywienia a stanem zdrowia. Było to efektem konkretnej diety, np: dieta bezmięsna (miała dotyczyć osób z grupą krwi A) była związana z niższym BMI i mniejszym obwodem w pasie a dotyczyła wszystkich osób jej stosujących, niezależnie od ich grupy krwi .

“Sposób, w jaki dana osoba reaguje na pożywienie  nie ma absolutnie nic wspólnego z grupą  krwi i wszystko, co można zrobić to, np: stosować rozsądną dietę wegetariańską lub niskowęglowodanową. w - mówi El-Sohemy współautor  badań.

Czyli  zamiast “Jedz zgodnie z grupą krwi” warto napisać książkę ”Jedz w zgodzie z rozsądkiem” - tyle, że to nie brzmi już tak intrygująco.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: