Przez lata uważano, że dzieci rodzą się po 9 miesiącach , ponieważ w innym przypadku ich głowy byłyby na tyle duże, że utknęłyby w kanale rodnym. W rezultacie noworodki są bezradne i kompletnie zależne od matki.
Jednak kolejne badania twierdziły, że to nie wielkość miednicy mamy, ale jej metabolizm wpływa na to, kiedy rodzi się dziecko.
Dzieci rodzą się słabo rozwinięty w porównaniu z innymi naczelnymi. Mózg noworodka jest wielkości ok. 1/3 mózgu dorosłego człowieka. Tymczasem mózg maleńkiego szympansa ma wielkość równą 40% mózgu dorosłego osobnika. Żeby ludzki maluszek mógł osiągnąć taki rozmiar ciąża musiałaby trwać od 18 do 21 miesięcy .
W wyniku rozwoju ludzkiego gatunku doszło do wielu zmian: staliśmy się inteligentniejsi, więc powiększał się nasz mózg i czaszka, a jednocześnie ciało się pionizowało. W efekcie zmienił się układ kości miednicy. Duża głowa i nowe ustawienie kości miednicy przestały być kompatybilne. Antropolodzy mają teorię, że ewolucja dokonała kompromisu pomiędzy dużymi mózgami a wąskimi miednicami. Dlatego poród następuje zanim nastąpi całkowity rozwój mózgu.
Inne badania sugerują, że to budowa łożyska wpływa na długość ciąży. Chociaż u wszystkich naczelnych pełni tą samą rolę, jednak różni się budową. U człowieka oferuje ograniczone połączenie tkanek, co powoduje powolny rozwój płodu i długi okres ciąży.
Jednak dlaczego natura wybrała akurat 9 miesięcy, a nie dwanaście?
Holly Dunsworth, antropolog z University of Rhode Island i jej współpracownicy odkryli, że najprawdopodobniej odpowiedzią jest metabolizm.
Kobiety w ciąży wydatkują dwa razy więcej energii niż zwykle, żeby utrzymać podstawowe procesy przemiany materii. Maksymalny poziom energii i metabolizmu u człowieka może wzrosnąć od 2 do 2,5 razy, chyba że jest zawodowym sportowcem. I tak organizm przyszłej mamy jest w stanie wytworzyć tylko tyle energii, aby utrzymać ciążę nie dłużej niż dziewięć miesięcy.
W sumie, może to dobrze, bo dwa razy dłuższa ciąża to byłby chyba koszmar. Wystarczy, że często 9 miesięcy ciąży niemiłosiernie się dłuży.
źródło: LiveScience