reklama

Dlaczego już dzisiaj musisz ćwiczyć pamięć swojego dziecka? Zagrożenia i porady

Jeśli twój maluch jest zapominalski  koniecznie pomóż mu zwiększyć  potencjał umysłowy. Nowe badania pokazują, że dzieci w wieku przedszkolnym, które uzyskały niższe wyniki w zadaniach dotyczących pamięci mogą mieć problemy szkolne w wieku 12 lat.

Badanie analizowało wypowiedzi uzyskane od 1824 dzieci w wieku 2,5 roku, a potem 3,5 roku. Następnie porównywano je z osiągnięciami szkolnymi tych dzieci w klasie siódmej.

Wyniki były jednoznaczne: Te dzieci, które otrzymały jako maluchy lepsze wyniki z zadań pamięciowych lepiej radziły sobie później w szkole. Sortowanie  i kodowanie  informacji  jest szczególnie skuteczne w pomiarze pamięć roboczej.

Wyniki sugerują, że wczesne indywidualne różnice w pamięci roboczej mogą stać się przyczyną gorszych wyników w nauce oraz doprowadzić w przyszłości do porzucenia szkoły.

Jak pomóc dziecku w rozwoju pamięci krótkotrwałej?

  • Namawiaj dziecko do częstych interakcji z rówieśnikami. Podczas zabawy dzieci fantastycznie trenują pamięć roboczą, ponieważ nie tylko muszą odgrywać swoją rolę, ale również zapamiętywać, kim w zabawie jest ich kolega. 
  • Zachęcaj dziecko do uważności. Pomóż mu skoncentrować się na konkretnych zadaniach. Takie doświadczenie ma pozytywny wpływ na pamięć roboczą
  • Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne także dobrze wpływają na mózg dziecka
  •  Zapewnij dziecku różne aktywności sportowe. Piłka nożna, koszykówka, skakanie na skakance mają korzystny wpływ na pamięć.
  • Ogranicz dziecku dostęp do ekranów  - gry wideo, smartfony, tablety i telewizja  w dużej ilości nie sprzyjają rozwojowi dzieci.

źródło: Concordia University

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: