reklama

Długotrwałe karmienie piersią niesie ze sobą pewne ryzyko…

Według najnowszych badań opublikowanych w Pediatrics , pomimo faktu, że mleko kobiece jest najlepszym pożywieniem dla dziecka i maluchy powinny je otrzymywać przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy, to zauważono, że długotrwałe karmienie piersią może narażać maluszki na próchnicę.

W badaniu wzięło udział 1112 dzieci. Naukowcy odkryli, że dzieci karmione piersią przez dwa lata lub dłużej są 2,4 razy częściej narażone na ciężkie ubytki w zębach powodowane próchnicą, niż maluchy, które były karmione piersią przez mniej niż rok.

Autorka badania, dr Karen Peres stwierdziła, że łatwo wyjaśnić taką korelację. Przede wszystkim dwuletnie i starsze dzieci są zazwyczaj karmione piersią na żądanie i w nocy. W takich momentach trudno zadbać o higienę jamy ustnej. Dlatego lekarze stomatolodzy radzą, żeby unikać karmienia maluszków przed snem i do picia dawać nocą czystą wodę.  

Specjaliści zalecają również zaplanowanie pierwszej wizyty u dentysty jeszcze przed pierwszymi urodzinami dziecka. Oczywiście równie ważna jest profilaktyka. Przecieranie dziąsełek maleństwa za pomocą zwilżonej pieluszki znacząco redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy w późniejszym życiu.

My nadal propagujemy ideę karmienia piersią, zwłaszcza, że korzyści są obopólne. Dziecko dostaje pożywienie, którego skład dopasowuje się do jego wieku i potrzeb. Posiada odpowiednią równowagę składników odżywczych, które są łatwostrawne i biodostępne. Jednocześnie coraz więcej badan pokazuje, że karmienie piersią zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania kobiety na różne nowotwory, w tym piersi i jajnika.

Jednym słowem karmcie piersią i dbajcie o higienę jamy ustnej maluszka.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: