reklama

Dzieci nie dziedziczą stanów lękowych. Przejmują zachowania rodziców.

Stany lękowe dzieci i młodzieży nie są uwarunkowane genetycznie, lecz ma na nie wpływ środowisko rodzinne. Jeżeli cierpicie na zaburzenia nerwicowe  koniecznie poszukajcie pomocy. Dzięki temu wasze dzieci będą miały lepsze, spokojniejsze życie, a wy razem z nimi.

Takie wnioski wynikają z badania pt: “Międzypokoleniowe przenoszenie stanów lękowych: badanie bliźniąt” pod redakcją dr Thalii C. Eley. z Kings College London i badaczy z ośrodków w USA i Szwecji. Badanie opublikowano w AJP.

Naukowcy wykorzystali dane zawierające informacje na temat rodzin 387 bliźniąt dwujajowych i 489 jednojajowych. Na ich podstawie przeanalizowano i oszacowano efekty połączenia czynników genetycznych i środowiskowych oraz stanów lękowych u rodziców. Zauważono, że  niepokój i neurotyzm rodziców ma bezpośrednie przełożenie na podobne zachowania dzieci i młodzieży. Natomiast nie wykryto żadnych istotnych przekazów genetycznych.

Robert Freedman, MD, redaktor American Journal of Psychiatry, powiedział "Badanie to po raz pierwszy  jasno określa, że  objawy lękowe u dzieci nie mają podłoża genetycznego, a raczej są efektem przeniesienia niepokojów rodziców. Dlatego powinni oni dostać wsparcie i nauczyć się sposobów, które zminimalizowałyby wpływ ich lęków na rozwój ich dzieci ".

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: