reklama

Dzieci urodzone po 40. tygodniu ciąży mają lepsze stopnie

Zdjęcie: Flickr, Lucélia Ribeiro

Dzieci urodzone w 41. tygodniu ciąży mają lepsze wyniki w testach i częściej zostają prymusami w podstawówce i gimnazjum niż dzieci urodzone w terminie, czyli w 39. lub 40. tygodniu ciąży.

"Od dawna wiadomo, że późne porody mogą powodować komplikacje zdrowotne w opiece nad noworodkiem" pisze dr. David N. Figlio z Uniwersytetu Northwestern w Evaston w USA. "Do tej pory jednak, ze względu na dostępność danych, nie mogliśmy sprawdzić, czy te powikłania mają wpływ na dalsze życie tych dzieci, albo czy jest jakiś pozytywny wpływ późnego porodu".

Nowe badanie przeprowadzono korzystając z bazy danych FCAT (standardowe testy dla uczniów Florydy) i dzieci w wieku 8 - 15 lat. Pod uwagę brano wyniki 320.000 uczniów urodzonych przed terminem, 720.000 dzieci urodzonych w terminie i 120.000 urodzonych w 41. tygodniu.

Okazało się, że dzieci, które pojawiły się na świecie dopiero w 41. tygodniu miały średnie wyniki testów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych wyższe o 0,7%, o blisko 3% wyższe prawdopodobieństwo bycia określonym jako szczególnie uzdolnione i ponad 3% mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia opóźnień w rozwoju intelektualnym, od dzieci urodzonych w terminie. Jednak późno urodzone dzieci mają również o 2% wyższy wskaźnik niepełnosprawności ruchowej.

Badania publikowano w JAMA Pediatrics.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: