reklama

Filmy z YouTube nie przynoszą korzyści rozwojowych maluchom

Pokazujesz swojemu maluchowi filmy z YouTube na smartfonie?  Rozumiemy, że czasem to jedyna możliwość, żeby zająć czymś dziecko. Jednak wiedz, że oglądanie filmików nie przynosi dzieciom w wieku 6 miesięcy do 2 lat żadnych korzyści rozwojowych.

Na przestrzeni dwóch lat naukowcy obserwowali 55 indyjskich dzieci ( w wieku od 6 miesiąca do 24 miesiąca życia), które oglądały filmy na YT. I chociaż już sześciomiesięczne dzieci były zainteresowane muzyką a w wieku 12 miesięcy oglądaniem filmów oraz że potrafiły w wieku roku zidentyfikować swoich rodziców na ekranie i same siebie w wieku 2 lat, to nowe badanie pokazuje, że nie nauczyły się niczego, co miałoby korzystny wpływ na ich rozwój.

W rzadkich przypadkach maluchy przyswajały nowe słowa i tylko wtedy, kiedy powtarzali je rodzice. Badanie wykazało też, że chociaż oglądanie YouTube nie wpływało negatywnie na małych odbiorców, to jednocześnie nie dawało żadnej wartości.

Co prawda w eksperymencie wzięła udział niewielka grupka, jednak już teraz można stwierdzić, że posadzenie malucha przed smartfonem nie ma walorów edukacyjnych, a raczej jest wygodą dla rodzica. Zauważono również, że najczęściej dzieci spędzały około 5 minut przed ekranem, a każda matka dobrze wie, jak cenne jest kilka chwil spokoju. Nie namawiamy do takich rozwiązań, ale doskonale rozumiemy, że czasem sięga się po ostateczność.
źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: