Fotelik samochodowy niebezpieczny dla śpiącego dziecka

Foteliki, huśtawki, czy leżaczki są niebezpieczne dla śpiących dzieci. Wykorzystywanie ich, jako łóżeczka niesie ze sobą ryzyko nie tylko obrażeń, ale również śmierci maluszka - ostrzega dr Erich Batra, z Penn State Medical Center

Doktor Barta wraz z grupą naukowców prześledziła 47 zgonów wśród dzieci w wieku poniżej 2 lat, które nastąpiły, w czasie kiedy dziecko korzystało z fotelika lub innego przenośnego urządzenia. Wszystkie przypadki zostały zgłoszone  Amerykańskiej Komisji do spraw Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich pomiędzy kwietniem 2004 a grudniem 2008 r.

Wszystkie zgony, (z wyjątkiem jednego) były spowodowane przez uduszenie. Dwie trzecie dzieci zmarło w fotelikach samochodowych i, aż 52 % tych zgonów spowodowanych było przez uduszenie pasami. Pozostałe maluszki straciły życie korzystając z huśtawek, bujaczków i leżaczków.

Od 4 minut, aż do 11 godzin tyle czasu mijało,  kiedy ostatni raz widziano niemowlęta żywe - napisano w badaniach opublikowanych 24.04. 2015 r. w Journal of Pediatrics.  Czasem wystarczał moment nieuwagi, by nastąpiła tragedia. Jedno z dzieci udusiło się podczas popołudniowej drzemki, kiedy rodzice zapięli jedynie górne sprzączki. Niemowlę podczas snu zsunęło się z fotelika i zawisło na szyi na pasach. Po godzinie zajrzała do niego mama, ale było za późno.

Śmierć podczas snu jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród amerykańskich dzieci w wieku od 1 miesiąca do 12 miesięcy.  Dlatego autorzy badania przypominają:

  • nigdy nie pozostawiaj dziecka w foteliku z całkowicie  lub częściowo odpiętymi pasami
  • nigdy nie stawiaj fotelików na miękkim lub niestabilnym podłożu.
  • nigdy nie  pozostawiaj dziecka bez nadzoru - na jawie czy we śnie
  • uważaj, bo niemowlę w bujaczku, huśtawce, leżaczku może przybrać pozycje, która jest dla niego niebezpieczna
  • upewnij się, że urządzenie, z którego korzysta maluch nie daje mu możliwości przechylenie się  do przodu, które może skutkować w najlepszym przypadku upadkiem
  • wiedz, że ze względu na konstrukcję również chusty mogą być niebezpieczne dla maluszków. Jeśli z nich korzystasz pamiętaj żebyś widziała buzię dziecka.

Naukowcy podkreślają, że szczęśliwie tak dramatyczne sytuacje nie występują nagminnie. Tym bardziej warto im zapobiegać i uświadomić rodzicom, że zostawienie bez opieki śpiącego w foteliku, czy leżaczku niemowlęcia może być tragiczne w skutkach.

Kiedy dziecko śpi, a ty nie jesteś w stanie czuwać - koniecznie połóż je na plecach w łóżeczku. Pamiętaj żeby materac był twardy. Wyrzuć wszelkie poduszki - zaleca  Amerykańska Akademia Pediatrii.


źródło

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: