reklama

Fotelik samochodowy niebezpieczny dla śpiącego dziecka

Foteliki, huśtawki, czy leżaczki są niebezpieczne dla śpiących dzieci. Wykorzystywanie ich, jako łóżeczka niesie ze sobą ryzyko nie tylko obrażeń, ale również śmierci maluszka - ostrzega dr Erich Batra, z Penn State Medical Center

Doktor Barta wraz z grupą naukowców prześledziła 47 zgonów wśród dzieci w wieku poniżej 2 lat, które nastąpiły, w czasie kiedy dziecko korzystało z fotelika lub innego przenośnego urządzenia. Wszystkie przypadki zostały zgłoszone  Amerykańskiej Komisji do spraw Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich pomiędzy kwietniem 2004 a grudniem 2008 r.

Wszystkie zgony, (z wyjątkiem jednego) były spowodowane przez uduszenie. Dwie trzecie dzieci zmarło w fotelikach samochodowych i, aż 52 % tych zgonów spowodowanych było przez uduszenie pasami. Pozostałe maluszki straciły życie korzystając z huśtawek, bujaczków i leżaczków.

Od 4 minut, aż do 11 godzin tyle czasu mijało,  kiedy ostatni raz widziano niemowlęta żywe - napisano w badaniach opublikowanych 24.04. 2015 r. w Journal of Pediatrics.  Czasem wystarczał moment nieuwagi, by nastąpiła tragedia. Jedno z dzieci udusiło się podczas popołudniowej drzemki, kiedy rodzice zapięli jedynie górne sprzączki. Niemowlę podczas snu zsunęło się z fotelika i zawisło na szyi na pasach. Po godzinie zajrzała do niego mama, ale było za późno.

Śmierć podczas snu jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród amerykańskich dzieci w wieku od 1 miesiąca do 12 miesięcy.  Dlatego autorzy badania przypominają:

  • nigdy nie pozostawiaj dziecka w foteliku z całkowicie  lub częściowo odpiętymi pasami
  • nigdy nie stawiaj fotelików na miękkim lub niestabilnym podłożu.
  • nigdy nie  pozostawiaj dziecka bez nadzoru - na jawie czy we śnie
  • uważaj, bo niemowlę w bujaczku, huśtawce, leżaczku może przybrać pozycje, która jest dla niego niebezpieczna
  • upewnij się, że urządzenie, z którego korzysta maluch nie daje mu możliwości przechylenie się  do przodu, które może skutkować w najlepszym przypadku upadkiem
  • wiedz, że ze względu na konstrukcję również chusty mogą być niebezpieczne dla maluszków. Jeśli z nich korzystasz pamiętaj żebyś widziała buzię dziecka.

Naukowcy podkreślają, że szczęśliwie tak dramatyczne sytuacje nie występują nagminnie. Tym bardziej warto im zapobiegać i uświadomić rodzicom, że zostawienie bez opieki śpiącego w foteliku, czy leżaczku niemowlęcia może być tragiczne w skutkach.

Kiedy dziecko śpi, a ty nie jesteś w stanie czuwać - koniecznie połóż je na plecach w łóżeczku. Pamiętaj żeby materac był twardy. Wyrzuć wszelkie poduszki - zaleca  Amerykańska Akademia Pediatrii.


źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: