reklama

GIF pokaże ci, jak widzi dziecko podczas pierwszych 12 miesięcy.

Zastanawialiście się kiedyś, co dziecko widzi, kiedy przychodzi na świat? Odpowiedź brzmi - niewiele. Rozróżnia światło i ciemność, ewentualnie jakieś kształty, ale wszystko jest zamglone i całkowicie czarno- białe. Po narodzinach dziecko widzi prawdopodobnie jedynie wielką szarą plamę.

Doktor Romesh Angunawela - konsultant do spraw chirurgii oka w Moorfields Eye Hospital w Londonie stworzył gif (zamieszczamy go poniżej), dzięki któremu możesz zobaczyć, jak zmienia się widzenie dziecka podczas pierwszych dwunastu miesięcy życia. 

 


Dopiero w trzecim miesiącu maluszek zauważa kolory. Oczywiście muszą one być intensywne. Pierwszym kolorem, który zauważaj jest czerwony. Powoli też zaczyna identyfikować twarze i prawdopodobnie dlatego, w tym okresie pojawiają się pierwsze uśmiechy.

Po czterech miesiącach dzieci widzą już na odległość 25 centymetrów. I lepiej widzą, im więcej postrzegają tym chętniej eksplorują otoczenie.

Możesz pomóc dziecku i stymulować jego wzrok właściwie od dnia narodzin. W pierwszych miesiącach jego życia otocz je kontrastowymi kolorami. Czarno-biała pościel, obrazki czy piżamka to świetny pomysł. Jednocześnie w odległości około 30 centymetrów od buzi dziecka niech pojawią się żywe i wyraziste kolory. To pozwoli dziecku dużo szybciej zacząć widzieć świat w kolorze.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: