reklama

Głośno o prawach kobiet na oskarowej gali

Zdobycie przez Patricię Arquette - Oskara za drugoplanową rolę w filmie " Boyhood" Richarda Linklater'a nie było zaskoczeniem. Natomiast jej wypowiedź na temat równości pomiędzy mężczyznami i kobietami jest szeroko komentowana w mediach na całym świecie:

“(Zwracam się) do każdej kobiety, która urodziła podatnika i obywatela tego narodu, walczyłyśmy o równe prawa dla wszystkich. To jest nasz czas, żeby równość płac obowiązywała wszystkich i żeby były równe prawa dla kobiet w USA.”

- powiedziała aktorka odbierając nagrodę Akademii. Jej wystąpienie zostało nagrodzone burza oklasków przez zgromadzoną publiczność. Zwłaszcza Meryl Streep gorąco poparła wystąpienie.

Przypomnijmy, że z wykradzionych przez hakerów dokumentów  z koncernu Sony dowiedzieliśmy się, że, np: Amy Adams i Jennifer Lawrence miały dostawać 7% od zysków z filmu “American Hustle” a męska obsada 9%. Należy przypomnieć, że Lawrance zagrała w tym filmie już po zdobyciu Oskara. Równość płac jest kontrowersyjnym tematem nie tylko w Hollywood.

Jak wygląda sytuacja w Polsce? Trudno powiedzieć, bo nie ma oficjalnych danych o zarobkach aktorów. Jednak według magazynu Forbes w rankingu Najcenniejszych gwiazd show-biznesu w pierwszej dziesiątce pojawiła się tylko jedna kobieta, a w pierwszej 20-tce w sumie są tylko cztery panie.

Według zeszłorocznego rankingu dotyczącego nierówności między kobietami i mężczyznami (Global Gender Gap Index 2014) Polki zarabiają średnio o 17% proc. mniej niż  Polacy będący na tym samym stanowisku.

A gdyby kobiety zarabiały tyle samo, co mężczyźni? Kto na tym zyska? Paradoksalnie również mężczyźni. W Polsce jest nadal mnóstwo wspólnych gospodarstw domowych, więc te pieniądze wzbogaciłby budżet domowy. A ty, co sądzisz na ten temat?

anna ślusarczyk

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: