reklama

Im więcej dzieci, tym matka staje się młodsza? - badania

Nowe badania sugerują, że urodzenie większej liczby dzieci może spowolnić proces starzenia biologicznego matki.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Simona Frasera w Kanadzie do badania zaprosił 75 kobiet z Gwatemali z dwóch sąsiadujących gmin wiejskich. Wśród wybranych kobiet zebrano dane na temat liczby dzieci w rodzinie oraz za pomocą badań DNA sprawdzono długości telomerów, każdej z mam. (w skrócie im dłuższe telomery, tym większe szanse na dłuższe życie)

Po 13 latach powtórzono badania. Wyniki pokazały, że wbrew teorii, która mówiła, że urodzenie większej liczby potomstwa przyspiesza starzenie biologiczne, kobiety które urodziły duża liczbę żywych dzieci miały dłuższe telomery.   

Naukowcy uważają, że wyniki te można wytłumaczyć dwoma czynnikami:

Pierwszy, że kobiety te przebywały w środowisku, które dawało im duże wsparcie, co umożliwiło ich organizmom regenerację i utrzymanie tkanki tłuszczowej, a w efekcie spowolnienie procesu starzenia.

Ponadto naukowcy uważają, że głównym “pomocnikiem” kobiet jest estrogen, który ma silne działanie przeciwutleniające. Poziom estrogenu wzrasta znacząco w okresie ciąży i najprawdopodobniej dzięki swojemu działaniu antyoksydacyjnemu może chronić komórki matki przed skracaniem się telomerów.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: