reklama

Im wyższy poziom oksytocyny, tym lepsze umiejętności społeczne

Przeprowadzone badania wykazały również, że wysokość naturalnego stężenia oksytocyny we krwi jest w 85% dziedziczna. Hormon ten aktywuje się w momentach doświadczania bliskości – podczas przytulania, całowania, trzymania za rękę, porodu czy karmienia piersią.

Naukowcy podkreślają, że podstawowym celem badania było sprawdzenie, czy u dzieci z autyzmem występuje niższy poziom oksytocyny, niż u maluchów bez tego schorzenia. Przez lata bowiem podejrzewano, że upośledzenie funkcji tego hormonu może być podłożem autyzmu.

Okazało się, że poziom oksytocyny u dzieci autystycznych był zbliżony do tego, jaki odnotowano u ich zdrowych rówieśników. Jednak w obydwu grupach zaobserwowano wpływ wysokości stężenia „hormonu miłości” na jakość funkcji społecznych. To daje nadzieje na wykorzystanie procesu stymulacji wydzielania oksytocyny w terapii autyzmu. Jak twierdzi dr Parker. oksytocyna wydaje się być naturalnym regulatorem funkcji społecznych u ludzi. Dotyczy to zarówno dzieci, które rozwijają się prawidłowo, jak i tych, które doświadczają poważnych dysfunkcji społecznych charakterystycznych dla autyzmu. 

Źródło: Health.com

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: