reklama

Inteligencję dzieci dziedziczą po matce. Wyłącznie. Badania

Nowe badania sugerują, że to geny matki są odpowiedzialne za przekazywanie inteligencji dzieciom.

Naukowcy od lat wiedzą, że inteligencja jest w dużej mierze dziedziczona, ale do niedawna uważali, że mają na nią wpływ geny obydwojga rodziców. W rzeczywistości, kilka badań wykazało, że dzieci zdecydowanie  dziedziczą inteligencję od swoich matek, ponieważ geny inteligencji znajdują się na chromosomach X . Ostatnio naukowcy z Uniwersytetu w Ulm w Niemczech udowodnili, że wiele genów, szczególnie tych związanych z umiejętnościami poznawczymi znajduje się właśnie w tych chromosomach.

Medical Research Council The Social oraz Public Health Sciences  już wcześniej przeprowadziły badania uzupełniające te wnioski. W 1994 roku naukowcy wykonali analizę dotyczącą dziedziczenia wybranych cech  wśród 12,686 młodych ludzi w wieku od 14 do 22 lat. Pod uwagę wzięli  kilka czynników - w tym IQ dzieci, rasę, wykształcenie i statusu społeczno-ekonomiczny. Okazało się, że głównie dziedziczymy IQ matki i może się ono różnić, co najwyżej o 15 punktów procentowych.

Jednak za ogólną inteligencję dziecka nie jest wyłącznie odpowiedzialna genetyka. Dla przykładu, naukowcy z University of Minnesota odkryli, że dwuletnie maluszki, które mają silną więź z mamami ufają w swoje zdolności poznawcze i potrafią  znajdować rozwiązywania problemów bez popadania w złość, smutek i frustrację, jak również mają dużo silniej rozwinięte myślenie symboliczne i kreatywne w stosunku do swoich rówieśników.

Jaki z tego wniosek? Kilka:
Mama jest niezastąpiona.
Wybieranie najinteligentniejszego mężczyzny w okolicy na ojca dzieci, nie jest tak dobrą strategią, jakby się mogło zdawać.
Kiedy ktoś zasugeruje, że dziecko śliczne po mamusi, a mądre po tatusiu - możesz się uśmiechnąć, bo zgarnęłaś całą pulę.
Robert Graham założyciel Banku Nasienia Geniuszy chyba zrobił kiepski interes;)

I chociaż wszystkie opisane badania są prawdziwe, to nie mogę się doczekać kolejnych, które wykażą coś zupełnie odwrotnego;)

źródło


 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: