reklama

Jak dwulatek korzysta z rachunku prawdopodobieństwa?

Naukowcy z University of Washington udowodnili, że już dwuletnie maluchy z powodzeniem wykorzystują tak zaawansowane koncepcje matematyczne, jak rachunek prawdopodobieństwa.

Podczas eksperymentu dzieci obserwowały naukowców  grających w prostą grę. Polegała ona na próbie aktywowania maszyny za pomocą dwóch drewnianych klocków, którymi dotykano specjalnego przycisku uwalniającego piłeczkę. Różnica polegała na tym, że klocek w kolorze niebieskim aktywował piłeczkę częściej, niż klocek czerwony.

Niebieski klocek uruchamiał maszynę z częstotliwością  2:3 (piłeczka wypadła 4 razy podczas 6 podjętych prób), natomiast klocek czerwony 1:3 (maszyna zareagowała tylko 4 razy podczas 12 podjętych prób).

Następnie naukowcy zaprosili do zabawy dzieci.  Co się okazało? 69% dzieci wybrało ten klocek, który oznaczał większą szansę na powodzenie w aktywowaniu maszyny. Maluchy udowodniły tym samym, że podczas obserwacji bezwiednie dokonały „rachunku prawdopodobieństwa” a następnie potrafiły dokonać wyboru, który przyniesie im więcej korzyści.

Intuicyjne rozumienie statystyki i zdolność do zauważania związków przyczynowo-skutkowych jest dowodem na to, że małe dzieci doskonale uczą się poprzez obserwację i mogą nabyć nowe umiejętności, bez konieczności nauki metodą prób i błędów.

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki tego typu badań zachęcą do zmiany podejścia do edukacji najmłodszych. Większość prób przekazania wiedzy zamyka się w definicjach i teoriach, co nie wykorzystuje potencjału jaki drzemie w bystrych umysłach najmłodszych.

źródło: University of Washington

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: