reklama

Jak wspólnie spędzany czas wpływa na rozwój dzieci. Zdziwicie się

Badania pokazują, że funkcjonowanie dzieci nie jest związane z ilością czasu, który mama z nimi spędza, dlatego możesz już sobie odpuścić poczucie winy, przynajmniej w tym obszarze macierzyństwa.

Ilość a jakość czasu spędzanego z małym dzieckiem - co jest ważniejsze?

Chociaż prowadzono różne debaty na temat, czy jakość czasu spędzanego z małym dzieckiem jest ważniejsza niż jego ilość, nadal nie rozwiązano tej kwestii. Tym razem naukowcy zadali sobie pytanie:
"Czy ilość czasu, jaką dzieci spędzają z mamami, ma wpływ na ich rozwój?".

Okazało się, że nie ma żadnego bezpośredniego związku między ilością czasu, jaką rodzic poświęca swoim małoletnim pociechom, a tym, jak powodzi im się w przyszłości.

Współautorka Melissa Milkie, socjolog Uniwersytetu Toronto, była zdziwiona wynikami, które wskazały, iż czas spędzony z dziećmi nie ma wpływu na ich sukcesy na dalszych etapach życia.

Autorzy badania odkryli, że osiąganie sukcesów w szkole ma raczej związek z poziomem wykształcenia matki i czynnikami ekonomicznymi, a nie wspólnie spędzonym czasem. Jest to sprzeczne z popularnym myśleniem, że matka jest kimś koniecznym i niezastąpionym, dlatego najlepiej by było, aby przez lata nie odstępowała swojego dziecka na krok.

Czy warto spędzać czas ze starszymi dziećmi?

Co zaskakujące okazało się, że o ile w przypadku maluchów udział mamy w ich życiu nie przekłada się na sukcesy, o tyle znaczną rolę odgrywa czas, który spędzamy z dziećmi starszymi, tj. w wieku 8-14 lat. Dlaczego? Ponieważ przekłada się to na ich zachowania i postawy. To dlatego dzieci, z którymi rodzice często rozmawiają, wchodzą rzadziej w konflikty z rówieśnikami, są bardziej zmotywowane do nauki, a i dużo rzadziej sięgają po używki.

Czy wiesz, że Twój stres wpływa negatywnie na dziecko?

Gorsze wieści (chociaż mniej zaskakujące) mamy dla przemęczonych rodziców - stres wpływa negatywnie na dziecko. Z badań jasno wynika, że napięcie oraz silne emocje oddziałują na późniejsze, ogólne osiągnięcia dziecka. Dlatego jeśli chcesz rzeczywiście poświęcić czas maluchowi, to rób to, kiedy jesteś w dobrym stanie psychicznym. Pośpiech, zdenerwowanie, a nawet irytacja, która często towarzyszy mamom starającym się pogodzić wszystkie priorytety nie wpływa dobrze na budowanie zdrowych relacji.

Dużo pracujemy, ale i dużo czasu poświęcamy dzieciom

Problem z czasem spędzanym z dziećmi jest dosyć drażliwym tematem, bo większość z nas czuje, że nigdy nie ma go wystarczająco dużo, aby móc określić się dobrą matką. I pewnie większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że żyjemy w czasach, w których pracujących matek jest najwięcej w historii, ale i tak spędzamy z dziećmi więcej czasu niż kobiety w latach 60. XX wieku. Niestety robimy to kosztem naszego snu, związku, spotkań z przyjaciółmi czy własnego rozwój.

I teraz nie wiem, czy się martwić, czy smucić wynikami badań, które pokazują, że rezygnujemy z tylu rzeczy, a i tak najprawdopodobniej czas, który poświęcamy dzieciom nie ma wpływu na ich zdrowe i przyszłe sukcesy.  Jedyne chyba, co warto zrobić w takiej sytuacji to pozbyć się poczucia winy i znaleźć czas dla siebie.

Dlatego odłóż na bok poczucie winy i skup się na tym, by zwyczajnie wykorzystywać ten wolny czas jak najlepiej.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: