Kobiety, które jako dzieci były obarczane nadmiernymi obowiązkami i odpowiedzialnością, a nie mogły cieszyć się dzieciństwem, jako matki mogą być mniej wrażliwe na potrzeby własnych dzieci - wynika z najnowszych badań.
Jeśli rodzice narzucili dziecku rolę opiekuna i nie pozwolili na rozwój własnego poczucia tożsamości i zrozumienia własnych pragnień to w rezultacie stworzyli zaburzony obraz oczekiwań wobec dzieci, ich naturalnych ograniczeń rozwojowych i potrzeb.
Dzieciństwo takich osób to, np: przejmowanie na siebie roli rodzica, dyscyplinowanie rodzeństwa, obciążenie obowiązkami i odpowiedzialnością za cały dom a w rezultacie stanowienie głównego wsparcia emocjonalnego dla własnych rodziców.
"Jeśli matki nie rozumieją potrzeb swoich dzieci, one nie są w stanie odpowiedzieć na nie w odpowiedni sposób." - mówi główna autorka badania Amy K. Nuttall z Michigan State University.-
Naukowcy przebadali 374 ciężarnych kobiet z gospodarstw domowych o niskich dochodach, w czterech miastach USA. Obserwowano zachowania matek wobec dzieci w ciągu 18-tu miesięcy po narodzinach.
Matki, które w dzieciństwie wykonywały zadania przeznaczone dla dorosłych, rzadziej reagowały w ciepły i pozytywny sposób na potrzeby swoich dzieci, rzadko też stawiały ich chęć eksploracji i niezależności ponad swoje potrzeby. Autorka badania podkreśliła, że dlatego tak ważne jest uczestniczenie przyszłych mam w zajęciach szkoły rodzenia.
“Zajęcia dla rodziców mogą być szczególnie przydatne do zdobycia dokładnej wiedzy na temat rozwoju dziecka oraz umiejętności dostosowania oczekiwań do możliwości dzieci".