reklama

Jesteś krytycznym rodzicem? Zobacz co się dzieje z mózgiem twojego dziecka

Dzieci bardzo krytycznych rodziców zwracają mniejszą uwagę na mimikę twarzy, wynika z nowych badań przeprowadzonych przez Binghamton University, State University w Nowym Jorku.

- Nasze odkrycia sugerują, że dzieci krytycznych rodziców mogą unikać patrzenia na twarze wyrażające emocje. - mówi Kiera James, absolwentka psychologii na Uniwersytecie Binghamton i główny autor artykułu. - Takie zachowanie może być jednym z powodów, dla których nie zauważają pozytywnych reakcji, co z kolei może wpłynąć negatywnie na ich późniejsze relacje oraz poczucie własnej wartości.

Naukowcy chcieli zbadać, w jaki sposób krytyka ze strony rodziców wpływa na sposób, w jaki dzieci przetwarzają informacje. Jednym ze sposobów ujęcia zjawiska był neuronalny marker the Late Positive Potential (LPP), który pozwala zmierzyć, na ile ktoś zwraca uwagę na informacje emocjonalne (takie jak twarz szczęśliwa lub smutna).

James i inni badacze obserwowali rodziców dzieci w wieku od 7 do 11 lat, rozmawiających o swoim dziecku przez pięć minut. Następnie ustalano „poziomy krytyki”. Mierzyli również aktywność mózgu dzieci, oglądających serię zdjęć twarzy wyrażających różne emocje. Naukowcy odkryli, że dzieci bardzo krytycznych rodziców poświęcają mniej uwagi przyglądaniu się emocjom na twarzy, niż dzieci rodziców wykazujących niski poziom krytyki.

- Z poprzednich badań wiemy, że ludzie mają tendencję do unikania sytuacji, które sprawiają, że czują się niekomfortowo.

Wiemy również, że dzieci krytycznych rodziców częściej stosują strategie radzenia sobie ze stresem poprzez unikanie go. Wydaje się zatem, że poświęcają one mniej uwagi mimice twarzy, ponieważ ta wyraża emocje, które mogą by dla nich przykre i budzić w nich lęk, niepokój czy poczucie winy. - powiedziała James.

Naukowcy w kolejnym badaniu chcą ustalić, co dzieje się w mózgach dzieci w momencie, gdy otrzymują pozytywne i negatywne komentarze od swoich rodziców.

Niezależnie od tego, czy dzieci doświadczają krytyki czy innego rodzaju przemocy rodzicielskiej, te doświadczenia wpływają na sposób, w jaki będą przetwarzać informacje i budować swoją wizję świata.  

Artykuł "Parental Expressed Emotion - Criticism and Neural Markers of Continuous Attention to Emotional Faces in Children" został opublikowany w czasopiśmie Journal of Clinical Child & Adolescent Psychology.

Źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: