reklama

"Kangurowanie" to nie tylko korzyść dla wcześniaków, ale również dla ich rodziców

Badania pokazują, że stworzenie trwałych więzów, od pierwszych chwil po porodzie ma fundamentalne znaczenie dla zdrowego rozwoju dziecka. Dlatego tak trudna jest sytuacja rodziców wcześniaków i dzieci chorych, które zamiast w ramiona mamy trafiają na OIOM.  

I chociaż już dawno udowodniono, jak ważny jest dla wcześniaków kontakt "skóra do skóry", teraz  odkryto, że również mamy czerpią z niego korzyści.

Z badania, które opublikowano w Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP)  jasno wynika, że u matek, którym pozwolono “kangurować“ maluszki  zaobserwowano znaczny spadek poziomu stresu.

Było to szczególnie zauważalne w odniesieniu do mam, które z różnych przyczyn były oddzielone od swoich dzieci i przez to czuły się bezsilne oraz martwiły się, że nie mogą ochronić swoich dzieci przed bólem i bolesnymi zabiegami “

- powiedziała neonatolog Natalia Isaza.-

“Wiedzieliśmy już, że istnieją korzyści fizjologiczne u noworodków, gdy mają kontakt „skóra do skóry.  (takich jak  stabilizacja rytmu serca, regulacja oddechu i nasycenie poziomu tlenu we krwi,  szybszy przyrost  wagi, zmniejszona płaczliwość, większa szansa na karmienie piersią i wcześniejszy wypis ze szpitala. )Teraz mamy więcej dowodów, na to, że taki kontakt może zmniejszyć stres rodziców” .


Jest to o tyle ważne, że stres może negatywnie wpływać zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne oraz przeszkadzać w budowie zdrowej więzi emocjonalnej.  

"Kangurowanie" jest to prostą  i skuteczną metodą, z której korzyści odnoszą  zarówno rodzice, jak  i dzieci.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: