reklama

Kapsułki piorące są bardziej niebezpieczne dla zdrowia dzieci niż myślimy

Są w jasnych kolorach i wyglądają jak słodycze, więc nie jest zaskoczeniem, że małe dzieci mają dużą ochotę  wziąć je do rączek i wsadzić do buzi.

Odkryliśmy, rzecz zdumiewającą - powiedział główny autor badania dr Gary Smith - Ponad 31.000 dzieci w Stanach Zjednoczonych, każdego roku ulega zatruciom środkami do prania. W tym ponad połowa z nich kapsułkami. Właściwie, co 45 minut przyjmowane są zgłoszenia, że jakieś dziecko użyło kapsułki.

Niestety zatrucie kapsułkami jest dużo groźniejsze niż proszkiem do prania. Rozgryzienie kapsułki to moment i dziecko natychmiast połyka całą porcję toksycznych chemikaliów, co w efekcie może wywołać wymioty i poparzenia przełyku. A w niektórych sytuacjach prowadzić do poważnych powikłań - w tym kłopotów z oddychaniem, problemów z sercem, śpiączki i  w skrajnym przypadku zgonu. W Polsce tylko w Centrum Zdrowia Dziecka rocznie hospitalizuje się kilkadziesiąt dzieci zatrutych detergentami

Naukowcy apelują do rodziców małych dzieci, żeby dla ich bezpieczeństwa korzystali z tradycyjnych proszków do prania. Jeżeli jednak w domu pojawią się kapsułki należy je zamknąć w szafce i upewnić się, że maluch nie ma do niej dostępu.

Co zrobić, jeśli dziecko połknęło kapsułkę piorącą?

  • Zajrzyj do buzi maluszka i postaraj się, jak najszybciej usunąć, to co jeszcze ma w ustach.
  • Wezwij karetkę
  • Detergent w kapsułce do prania ma odczyn kasowy, więc daj dziecku do picia wodę niegazowaną.
  • Nie prowokuj wymiotów, bo to może spowodować uszkodzenie śluzówki przełyku i gardła

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: