reklama

Lekarze w Polsce nie wspierają karmienia piersią. Zaskakujące wyniki badań

Po porodzie kobiety otrzymują zbyt mało informacji na temat zaleceń i korzyści wynikających z karmienia piersią – wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Nauki o Laktacji, a to stawia lekarzy w złym świetle.

Okazuje się, że lekarze nie dość, że świeżo upieczonym mamom nie rekomendują karmienia piersią, to zdarza się, że przekazują zalecenia, które mogą utrudnić utrzymanie laktacji (np. dotyczące stosowania diet eliminacyjnych, dokarmiania dzieci mlekiem modyfikowanym lub przedwczesnego wprowadzania pokarmów uzupełniających).

Autorki raportu, dr Magdalena Nehring-Gugulska i dr Monika Żukowska-Rubik, przeprowadziły ankiety wśród 2156 respondentek, użytkowniczek facebookowych fanpage'ów poświęconych tematyce karmienia piersią. Co z niego wynika?

  • Połowa pediatrów jest przekonana, że nie należy karmić na żądanie.
  • Zaledwie 49% kobiet było zachęcanych przez swoich lekarzy do karmienia piersią.
  • Tylko 34% kobiet poinformowano, że pierwsze 6. miesięcy życia dziecko należy karmić wyłącznie piersią.
  • Ponad połowa (55%) kobiet nie została poinformowana, że dziecko należy karmić na każde żądanie, nawet 8-12 razy na dobę, co jest warunkiem utrzymania prawidłowej laktacji.
  • Za rezygnację z karmienia piersią odpowiedzialni są nie tylko pediatrzy, ale i dermatolodzy czy endokrynolodzy, którzy przepisują karmiącym mamom leki, jednocześnie zalecając zakończenie naturalnego karmienia (co nie zawsze jest jedynym wyjściem).

Jakie jest twoje doświadczenie?

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: