reklama

Liczba zabawek ma wpływ na rozwój dzieci. Badania

Dzieci, które mają zbyt dużo zabawek, łatwiej się rozpraszają i nie cieszą się dobrą zabawą, sugeruje nowe badanie.

Naukowcy z University of Toledo w stanie Ohio, USA, zaprosili 36 małych dzieci do pokoju, w którym przez pół godziny mogły się bawić czterema lub 16 zabawkami. Odkryli, że dzieci były znacznie bardziej kreatywne, kiedy miały mniej zabawek do wyboru. Również ta grupa bawiła się dwa razy dłużej, wymyślając więcej zastosowań dla każdej zabawki i rozbudowując każdą zabawę.

Autorzy sugerują, że rodzice powinni schować większość zabawek i raz na jakiś czas je podmieniać, pamiętając, żeby każdorazowo było ich niewiele.  To zachęci dzieci do większej kreatywności i poprawy koncentracji.

"Badanie miało na celu ustalenie, czy liczba zabawek wpływa na jakość zabawy małych dzieci” - powiedziała główna autorka badania, dr Carly Dauch w czasopiśmie Infant Behavior and Development.

W grupie, w której dzieci bawiły się 16 zabawkami zauważono, że ich liczba nie tylko skracała czas zabawy, ale również spłycała je. Wyglądało na to, że duża liczba zabawek po prostu rozpraszała dzieci.

Wyniki badań są zgodne z wcześniejszymi, które przeprowadzono na początku lat 90., gdzie w jednym z niemieckich przedszkoli zabrano zabawki na trzy miesiące. Po kilku tygodniach zauważono, że dzieci doskonale się bawiły, a dodatkowo ich zabawy stały się bardziej kreatywne, angażujące i bazowały na współpracy.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Infant Behavior and Development.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: