reklama

Metoda 5 gumek pozwoli ci być lepszym rodzicem

Twoje dziecko psoci, szaleje, nie słucha, doprowadza cię do szału? Masz wrażenie, że non stop robi coś, żeby cię zdenerwować lub zezłościć?

A jak często zauważasz pozytywy? Jak często nagradzasz dziecko za dobre zachowanie? Czy skupiasz się, że dziecko narysowało coś dla ciebie, czy głównie, że nie sprzątnęło kredek? Czy widzisz, że postanawiało samo wziąć sobie picie, czy że rozlało sok?

Jest zauważasz głównie negatywne zachowania, a one eskalują, to czas na zmianę.

Metoda gumek pomoże ci zauważać dobre strony, zdyscyplinować dziecko i sprawić, że wasze relacje diametralnie się zmienią. Oczywiście na plus!

Co masz zrobić?

  1. Obiecaj sobie, że przez miesiąc będziesz kontynuować eksperyment.
  2. Codziennie rano załóż pięć gumek na prawy nadgarstek.
  3. Twoim celem jest to, żeby do wieczora wszystkie znalazły się na drugiej ręce.

Gumkę możesz przełożyć jedynie w sytuacji, kiedy zauważysz i pochwalisz zachowanie dziecka. To może być coś małego. Coś co trwa przez chwilę. Po prostu doceń swoje dziecko. Pokaż, że cieszysz się, że jest obok ciebie. Pamiętaj, że ono się uczy się obserwując zarówno twoje zachowania, jak i reakcje.

Pięć to nie jest zatrważająco dużo. Może się zdarzyć, że do południa wszystkie gumki będziesz mieć na drugiej ręce, innym razem może to trwać o wiele dłużej, ale masz sposób, który przypomni ci, na co warto zwracać uwagę.

Gumki na nadgarstku to będzie fizyczne przypomnienie, żeby skupić się na momentach, kiedy można pochwalić dziecko, powiedzieć coś miłego i wspierającego. To trochę jak gra, jak zabawa a jednocześnie fantastyczne narzędzie.

Przede wszystkim całkowicie zmienisz postrzeganie. Ciekawe jak szybko zdasz sobie sprawę, że zaczniesz się skupiać na tym co dobrze działa? Zobaczysz jak wiele fantastycznych rzeczy robi twoje dziecko. Zaskakująco szybko zauważysz również różnicę w jego zachowaniu i postawie. Pochwały zachęcają do dobrego zachowania, do bycia pomocnym, do zasłużenia na kolejne miłe słowa. Tak naprawdę dziecko niczego nie pragnie bardziej niż miłości i  zadowolenia rodziców.

Sporo osób po przeczytaniu o tej metodzie zaczyna się nagle zastanawiać nad swoim zachowaniem i czasem pojawia się poczucie winy lub zażenowanie tym co mówiły, czy robiły. Stop.

Chociaż nie jesteś w stanie zmienić tego, co się działo w przeszłości, ale możesz już teraz i w przyszłości zachować się kompletnie inaczej, a 5 gumek pomoże ci pamiętać, że dyscyplina nie jest równoznaczna ze słowem kara. To wyrażenie pochodzi od łacińskiego terminu „disciplina” czyli „nauczanie” oraz „uczenie się”. Uczcie się razem i sprawdźcie, jak szybko  pojawią się pierwsze efekty.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: