reklama

Miłość na zdrowie

Według poetów, serce jest organem odpowiadającym za miłość. Według naukowców zależność ta jest odwrotna – to uczucie odpowiada za serce...i jego fizyczną kondycję. Nawet jeśli nie popierasz idei święta zakochanych, to romantyczny wieczór z ukochaną osobą może po prostu wyjść wam na zdrowie.

Badania wykazują, że osoby pozostające w stałych, bliskich związkach rzadziej palą papierosy, za to częściej podejmują aktywność fizyczną. Ponadto ich codzienności towarzyszy mniej stresu i lęków. Ostatnie badania przeprowadzone w Finlandii wykazały, że zamężne kobiety i żonaci mężczyźni są mniej narażeni na wystąpienie zawału serca w porównaniu do osób, które są singlami.

Naukowcy podejrzewają, że osoby pozostające w pełnych miłości związkach mogą doświadczać neurohormonalnych zmian, które mają długotrwały, pozytywny wpływ na układ krążenia. Wyniki badań dowodzą, że konflikty i kłopoty w relacjach z bliską osobą powodują, że ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia rośnie.

Określenie „złamane serce” może wydawać się bliższe poezji, niż medycynie. Tymczasem naukowcy wykazali, że to faktyczna przypadłość zdrowotna. Zespół złamanego serca występuje, gdy ktoś przechodzi przez traumatyczne wydarzenia, takie jak walka z chorobą, śmierć ukochanej osoby czy rozwód. Objawia się zazwyczaj bólem w klatce piersiowej oraz trudnościami w oddychaniu, dlatego bywa mylony z zawałem serca. Dokładna przyczyna nie jest znana. Naukowcy podejrzewają, że atak zespołu złamanego serca może być spowodowany przez hormony uwalniane przez organizm w bardzo stresujących sytuacjach (adrenalinę i kortyzol)

Jeśli chcesz wzmocnić pozytywne działanie Walentynek na serce – podaruj ukochanej osobie pudełko gorzkich czekoladek i butelkę czerwonego wina. Zawarte w nich substancje  działają antyoksydacyjnie, zmniejszają ciśnienie krwi, obniżają poziom cukru, rozszerzają naczynia krwionośne i pozwalają całkowicie się odprężyć.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: