reklama

Nadwaga i depresja to konsekwencje siedzącego trybu życia w ciąży. Najnowsze badania

Siedzisz? Wstań i rusz się, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży. Naukowcy z University of Warwick twierdzą, że siedzący tryb życia, jaki prowadzą kobiety w ciąży, fatalnie odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym.

W badaniu wzięły udział 1263 kobiety w ciąży, które opisały poziom aktywności fizycznej i swój stan emocjonalny w pierwszym trymestrze ciąży, a następnie w kolejnych .

Co wynika z badań?

Zespół naukowców ustalił, że ani wiek, ani statut społeczno-ekonomiczny i nawet BMI nie miały tak dużego wpływu na rozwój depresji, jak siedzący tryb życia przyszłej mamy w II trymestrze ciąży.

Dodatkowym zagrożeniem dla ciężarnych prowadzących siedzący tryb życia jest cukrzyca ciężarnych. Okazało się, że ta grupa miała wyższy poziom glukozy krwi w 28. tygodniu ciąży.

"Cukrzyca ciężarnych może zwiększać ryzyko powikłań porodowych zarówno dla matki, jak i dziecka, dlatego ważne jest, by zminimalizować je poprzez skrócenie czasu, jaki ciężarne spędzają siedząc" - powiedziała Nithya Sukumar z Warwick Medical School.

Teraz jeśli nadal siedzisz to wstań, bo w innym wypadku oprócz depresji i cukrzycy grozi ci nadwaga. Jeśli siedzisz masz szansę przybrać na wadze więcej, niż pozostałe mamy, i to już między pierwszym a drugim trymestrem ciąży.

Naukowcy przedstawili swoje wnioski na corocznej konferencji Stowarzyszenia Endokrynologów w Edynburgu. A ty? Zacznij ćwicz w ciąży albo wyjdź na spacer:)

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: