reklama

Naukowcy stworzyli kalkulator płodności, który określa, w jakim wieku rozpocząć starania o dziecko.

Chcesz mieć dużą rodzinę? Być może należy się pospieszyć. Kobiety, które marzą o trójce dzieci powinny pierwsze urodzić w wieku 23 lat - tak wynika z kalkulatora płodności, który stworzyła grupa naukowców z Wielkiej Brytanii

Przeanalizowano dane dotyczące płodności 58.000 kobiet i  na tej podstawie powstał kalkulator płodności. Wynika z niego, że jeśli marzysz tylko o jedynaku, nie powinnaś zwlekać zbyt długo. Jeśli zaczniesz starania o maleństwo w 32 roku życia , to masz 90% szansy, że się uda, ale już u 35 -latki szanse spadają do 50%. Myślisz o dwójce maluchów? 26 lat to dobry moment żeby rozpocząć starania.

W jakim wieku warto  warto zacząć się starać o maluszka?

 Sposób zapłodnieniaRodzice
+1 dziecko
Rodzice
+ 2 dzieci
Rodzice
+3 dzieci
Naturalne poczęciewiekwiek wiek

90%
75%
50%

32
37
41
27
34
38
23
31
35
Zapłodnienie IVFwiekwiek wiek
90%
75%
50%
35
39
42
31
35
39
28
33
36


Uważa się, że płodność kobiet zaczyna się zmniejszać w okolicach 30-tki, a już znaczący spadek zauważa się po 35 roku życia. Tymczasem ludzie coraz później decydują się na potomstwo. Na przykład: średni wiek, w którym kobieta ma pierwsze dziecko w Polsce wynosi 26 lat, w Wielkiej Brytanii 28 lat, a we Włoszech, Hiszpanii i Szwajcarii 30.

Mówi się, że mężczyźni mają łatwiej i wiek nie gra roli. Tymczasem ostatnie lata pokazują, że wcale nie jest tak różowo i, że przyszli tatusiowie też mogą mieć kłopot z płodnością.  Jakieś dane?  W 2010 roku norma ustanowiona przez WHO dla płodnego mężczyzny wyniosła 15  milionów plemników w mililitrze spermy, przed tym było to 20 milionów.

Przede wszystkim naukowcy podkreślają, że młodzi ludzie zbyt optymistycznie podchodzą do swoich możliwości oraz pomysłu, że w razie problemów mogą się postarać o dziecko za pomocą in vitro. Tylko ta metoda niestety nie zawsze jest skuteczna. Badacze zwracają uwagę, że dużo więcej mówi się na temat antykoncepcji, a niewiele o tym, że coraz więcej par ma kłopoty z płodnością.
źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: