reklama

NFZ nie pozwoli ci wybrać położnej, a przesiewowe badania nowotworów kobiecych tylko do grudnia

Ostatnie tygodnie przyniosły nam kobietom dużo niepokojących wiadomości, które mam wrażenie, że uderzają nie tylko w nasze prawo wyboru, ale również stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Koniec badań przesiewowych

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że  badania przesiewowe nowotworów szyjki macicy i piersi będą od grudnia zamknięte.

Umieralności z powodu raka szyjki macicy jest w Polsce ponad dwukrotnie wyższe niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Powód to zbyt późna wykrywalność choroby, dlatego wydawałoby się, że profilaktyka musi być podstawą przeciwdziałania nowotworom.

W 2005 roku  NFZ wystartował program badań przesiewowych: badania mammograficzne i cytologiczne , a wraz z nimi akcje edukacyjne: rozsyłanie zaproszeń na badania, edukacja kobiet, czy szkolenie pracowników medycznych. Zajmowały się tym ośrodki koordynujące, których Ministerstwo Zdrowia nie chce dłużej finansować. Pojawiły się zarzuty, co do działalności ośrodków, ale wycofanie się  z “Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych” jest niekorzystne dla NFZ, a przede wszystkim dla kobiet. Niestety tragedie się zdarzają i na forum kilkukrotnie pożegnaliśmy mamy, u których zbyt późno został wykryty nowotwór.

Położna i lekarz narzuceni ciężarnej odgórnie

Druga sprawa, która nas poruszyła: NFZ wprowadza program, który ograniczy ciężarnej  wybór położnej. W tej chwili kobieta w ciąży może samodzielnie wybrać położną z lecznicy, która ma podpisaną umowę z NFZ. Niebawem koordynacją mają się zająć szpitale, które  odbierają minimum 600 porodów rocznie. W tej sytuacji przyszła mama dostanie położną “odgórnie”. W planie najprawdopodobniej będzie miała też przydzielony zespół medyczny: lekarza, pielęgniarkę i położną.
NFZ  argumentuje, że kompleksowa opieka medyczna nad matką i dzieckiem da jej poczucie bezpieczeństwa.  Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wskazuje, że taki ruch jest niezgodny z dokumentem pod nazwą ”Standard opieki okołoporodowej”, w którym znajdziemy m.in. prawo wyboru położnej i to w dowolnym momencie ciąży. 

Dla mnie wybór położnej był bardzo istotną  decyzją, chciałam mieć pewność, że  w tym wyjątkowym dniu będzie mi towarzyszyć nie tylko osoba, która jest kompetentna, ale również, z którą czuję się bezpiecznie i komfortowo.

Co sądzicie o zmianach?
Anna Ślusarczyk

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: