reklama

Nie bądź jedną z czterech. Zrób badania!

Codziennie cztery kobiety w Polsce umierają z powodu raka szyjki macicy. Nadal jest stosowana niewystarczająca profilaktyka.

Nowotwór szyjki macicy najczęściej bywa wynikiem długotrwałego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Zmiany przedrakowe można wykryć wcześniej za pomocą badania cytologicznego. Niestety jest ono wciąż wykonywane zbyt rzadko. Co smutne w większości to kobiety rezygnują z regularnych wizyt u ginekologa.  

Polska nadal się plasuje się na czele krajów, w których występuje największy wskaźnik umieralności na raka szyjki macicy. I chociaż dzięki realizowanemu w latach 2006–2015 programowi profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy na badania zgłasza się coraz więcej kobiet, to i tak ta liczba nadal jest niezadawalająca.

Jednym ze sposobów zapobiegania chorobie jest szczepionka przeciwko wirusowi HPV. Niestety nie jest refundowana, co lekarze uważają za błąd. Mówią, że chociaż szczepionka nie jest tania ministerstwo zdrowia powinno w w nią zainwestować, bo państwo w rezultacie ponosi dużo wyższe koszty leczenia raka.

Szczepionka, szczepionką, ale kiedy ostatnio robiłaś cytologię?

Kasia była wspaniałą mamą dwóch maleńkich córeczek i użytkowniczką naszego forum. Zmarła na raka szyjki macicy. Na ile mogłam towarzyszyłam jej w ostatnich miesiącach życia. Chciałyśmy wierzyć, że się uda. Walczyła do ostatniego dnia, dla męża, córeczek, mamy. Odeszła. Ty możesz zostać. Zrób badanie!

Anna Ślusarczyk
www.babyboom.pl

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: