Stało się. Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca, żeby w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dzieciom nie podawać soków!
Przecież soki owocowe od dziesięcioleci znajdowały się w diecie niemowląt i dzieci?
Niestety, badania sprawiły, że eksperci zwątpili w korzyści zdrowotne, które miały przynosić.
Dodatkowo na rynku pojawiło się mnóstwo soków z cukrem, a w niektórych przypadkach znalazło się go więcej niż w napojach gazowanych.
Pediatrzy postanowili przeciwdziałać. Zwłaszcza, że ostatnie badania dotyczące długoterminowych skutków spożycia cukru w dzieciństwie jasno wykazały, że jest on odpowiedzialny za próchnicę, otyłość czy cukrzycę II stopnia. W związku z tym Amerykańska Akademia Pediatryczna (APP) wydała zalecenia, według których niemowlęta nie powinny w ogóle dostawać soków.
- Rekomendują, żeby dzieci do 6 miesiąca życia karmić piersią lub jeśli to nie jest możliwe mieszankami. W późniejszym okresie można dzieci nauczyć pić wodę.
- Dzieci od roku do 3 lat mogą dostawać około 120 ml soku dzienne.
- Dla odmiany 4-6 latkowie od 120 - 180 ml, a dzieci i młodzież pomiędzy 7 a 18 rokiem życia mogą wypijać nie więcej niż 250 mililitrów soku.
Jeśli podajemy dzieciom sok zwróćmy uwagę, co się w nim znajduje. Dobry sok musi zawierać 85–100 % owoców. Nektar to sok lub przecier rozcieńczony wodą, najczęściej z dodatkiem cukru, a napój zawiera głównie cukier i barwniki.
Ponadto APP zaleca, aby sok owocowy był podawany tylko w ramach posiłku lub przekąski i nigdy nie zastępował prawdziwych owoców.
W Polsce nadal spożywamy zbyt mało owoców i warzyw. Dietetycy zalecają codziennie minimum 40 dkg na osobę. W 2016 roku spożycie wyniosło tylko około 280 gram. Szczęśliwie zalecenia APP pojawiły się teraz, kiedy na straganach można kupić truskawki, maliny czy jabłka. Jeśli wasze dzieci (nie niemowlęta) wolą soki - zróbcie im mus lub koktajl. Zdrowo i pyszne.