reklama

Niemowlęta wybierają zabawki tradycyjnie przypisane do ich płci. Badania

Dzieci od 9 miesiąca życia wolą bawić się zabawkami, które tradycyjnie są przypisane do ich płci. Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z City University i UCL pokazało, że różnice płciowe w preferencji określonych zabawek pojawiają się już na samym na początku rozwoju maluchów.

Badanie przeprowadzono wśród 101 dziewczynek i chłopców w trzech grupach wiekowych:

  • od 9 do 17 miesięcy (to etap rozwojowy, w którym dzieci po raz pierwszy same dokonują wyboru , czym chcą się bawić)
  • od 18 do 23 miesięcy, kiedy pojawia się pierwsza identyfikacja własnej tożsamości płciowej 
  • oraz od 24 do 32 miesięcy, kiedy tożsamość się utrwala.

W badaniu z myślą o dziewczynkach przygotowano lalkę, różowego misia i garnek, dla chłopców wybrano samochód, niebieskiego misia i koparkę oraz piłkę.

W każdej grupie zauważono, że dzieci wybierały zabawki standardowo dopasowane do ich płci.

Biologiczne różnice sprawiają, że chłopcy posiadają większe zdolności przestrzenne, natomiast dziewczynki bardziej interesują się obserwacją twarzy i są  sprawniejsze manualnie, co pozwala im na precyzyjne manipulowanie przedmiotami.

Doktor Brenda Todd, psycholog z City University podkreśla, że już dzieci  z najmłodszej grupy wiekowej wybierały bardzo określone zabawki. Chłopcy bawili się piłką, a dziewczynki sięgały po garnki.

Ciekawe, jakie wy macie obserwacje? Wygląda, że nie mamy, co narzekać, że sklepy robią podziały na zabawki dla dziewczynek i chłopców, bo dzieci same je robią i to w bardzo wczesnym dzieciństwie.

Źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: