Dzieci od 9 miesiąca życia wolą bawić się zabawkami, które tradycyjnie są przypisane do ich płci. Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z City University i UCL pokazało, że różnice płciowe w preferencji określonych zabawek pojawiają się już na samym na początku rozwoju maluchów.
Badanie przeprowadzono wśród 101 dziewczynek i chłopców w trzech grupach wiekowych:
- od 9 do 17 miesięcy (to etap rozwojowy, w którym dzieci po raz pierwszy same dokonują wyboru , czym chcą się bawić)
- od 18 do 23 miesięcy, kiedy pojawia się pierwsza identyfikacja własnej tożsamości płciowej
- oraz od 24 do 32 miesięcy, kiedy tożsamość się utrwala.
W badaniu z myślą o dziewczynkach przygotowano lalkę, różowego misia i garnek, dla chłopców wybrano samochód, niebieskiego misia i koparkę oraz piłkę.
W każdej grupie zauważono, że dzieci wybierały zabawki standardowo dopasowane do ich płci.
Biologiczne różnice sprawiają, że chłopcy posiadają większe zdolności przestrzenne, natomiast dziewczynki bardziej interesują się obserwacją twarzy i są sprawniejsze manualnie, co pozwala im na precyzyjne manipulowanie przedmiotami.
Doktor Brenda Todd, psycholog z City University podkreśla, że już dzieci z najmłodszej grupy wiekowej wybierały bardzo określone zabawki. Chłopcy bawili się piłką, a dziewczynki sięgały po garnki.
Ciekawe, jakie wy macie obserwacje? Wygląda, że nie mamy, co narzekać, że sklepy robią podziały na zabawki dla dziewczynek i chłopców, bo dzieci same je robią i to w bardzo wczesnym dzieciństwie.
Źródło