reklama

Nowe 300+ dla ucznia co roku. Zagwarantuje to ustawa

Niebawem rodzice uczniów, podobnie jak w roku ubiegłym, będą mogli składać wnioski o świadczenie na wyprawkę szkolną, tak zwane 300+. Jest ono wypłacane na każde uczące się dziecko, niezależnie od kryterium dochodowego, w ramach rządowego programu „Dobry start”. Zagwarantuje to ustawa. Gdzie i jak złożyć wniosek? Co jeszcze warto wiedzieć o nowym 300+?

Po raz pierwszy program "Dobry start" objął uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Świadczenie było wówczas wypłacane na podstawie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o świadczeniu "Dobry start". Jest ono wypłacane raz w roku dla rodzin na zakup wyprawki szkolnej w wysokości 300 zł na dziecko, bez względu na dochód.

Rodzinom przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie "Dobry start" wynoszące 300 zł na rozpoczynające rok szkolny w szkole:

  • dla dzieci do ukończenia 20. roku życia, 
  • w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do ukończenia 24. roku życia.

Projekt przewiduje, że świadczenie będzie przysługiwać także na uczniów szkół dla dorosłych, w tym policealnych.

Wnioski o wypłatę świadczenia dobry start z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 będzie można składać elektronicznie od 1 lipca, a drogą tradycyjną od 1 sierpnia. Jeśli wniosek zostanie złożony w lipcu lub sierpniu, świadczenie będzie wypłacone nie później niż do końca września, a nawet przed rozpoczęciem roku szkolnego. W przypadku wniosków składanych w późniejszym terminie, świadczenie będzie wypłacane w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Przyznawanie i wypłata świadczenia "Dobry start" będzie zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej, realizowanym przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej - przez powiat.

W 2018 r., w pierwszym roku działania programu, wypłacono łącznie 4 353 267 świadczeń „Dobry start”. W ubiegłym roku program kosztował 1 305 679 432 zł. Zgodnie z szacunkami, w 2019 r. program będzie kosztował 1,442 mld zł.

Program „Dobry start” – co się zmieni?

Projekt przewiduje też kilka zmian w ustawach związanych z systemami wsparcia rodzin, choć zmiany nastąpią dopiero w roku 2020. Wówczas wnioski będzie można składać online już od 1 lutego, a w formie papierowej – od 1 kwietnia. Projekt zakłada m.in. rozszerzenie definicji „szkoły” o szkoły dla dorosłych. Co ważne, ramy wiekowe, czyli odpowiednio 20. i 24. rok życia – pozostają bez zmian.

Ministerstwo proponuje też m.in. podwyższenie kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego do 900 zł (dzisiaj jest to 725 zł, a od 1 października 2019 r. – 800 zł), rozszerzenie katalogu dochodów nieopodatkowanych składających się na dochód rodziny uprawniający do różnego rodzaju świadczeń, a także umożliwienie gminom samodzielnego pozyskiwania danych podatkowych z Ministerstwa Finansów.

 

Źródło informacji: polskatimes.pl, PAP

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: