reklama

Noworodki płaczą w swoim ojczystym języku

To, że dzieci uczą się już języka w łonie mamy i że po urodzeniu preferują jej głos, wiadomo od dawna. A kolejne badanie pokazało, że to nie jedyna umiejętność maluszków. Czy wiecie, że zaledwie kilkudniowe dzieci aktywnie naśladują mowę ojczystą?

Naukowcy zarejestrowali i przeanalizowali płacz 60 zdrowych noworodków, w wieku od trzech do pięciu dni - 30 z rodzin francuskojęzycznych i 30 z niemieckojęzycznych. Analiza wykazała wyraźne różnice w brzmieniu ich płaczu.

Okazało się, że francuskie dzieci płaczą z intonacją wznoszącą się, a noworodki niemieckie płakały z intonacją opadającą , co jest zgodne z naturalną melodią językową charakterystyczną dla obu języków.

“Noworodki są zapewne bardziej zmotywowane, żeby naśladować zachowanie matki, by przyciągnąć jej uwagę i wzmocnić wzajemną więź.”

- powiedziała Kathleen Wermke, antropolog z Uniwersytetu w Würzburgu w Niemczech

Ponieważ właśnie melodia jest jedynym elementem języka mamy, który mogą naśladować (w przeciwieństwie do bardziej skomplikowanej kontroli nad strunami głosowymi, potrzebnej do wymawiania samogłosek),  więc robią to już na  bardzo wczesnym etapie rozwoju.

Ciekawe jak płacze maluszek z rodzin mieszanych, gdzie np: mama nie jest z pochodzenia Polką, ale mówi w naszym ojczystym języku, tylko inaczej stawia akcent…

Wyniki badań opublikowano 2009 r.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: