reklama

Od września żłobki za darmo, dofinansowanie do in vitro i bezpłatne szkoły rodzenia. Czy spełnisz kryteria?

Od września 2019 roku, w ramach programu "Warszawa dla najmłodszych", żłobki w Warszawie będą bezpłatne, a szczepienia dla maluchów i ciężarnych dofinansowane. Mieszkanki Warszawy będą mogły skorzystać z bezpłatnych zajęć w szkołach rodzenia oraz dofinansowania zabiegów in-vitro. To krok w dobrym kierunku i realizacja jednej z obietnic wyborczych, jakie złożył prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Żłobki w Warszawie od września za darmo

Warszawa wprowadza darmowe żłobki publiczne i miejsca dziennej opieki. Nadal płatne będzie wyżywienie - 10 złotych dziennie. Przy ubieganiu się o miejsce do żłobka dodatkowe 30 punktów zostaną przyznane dzieciom, które przeszły szczepienia obowiązkowe. Priorytetem nadal będzie przyjmowanie dzieci z rodzin wielodzietnych i z niepełnosprawnością.

Dodatkowo Ratusz obiecuje i zapewnia o wykupieniu co najmniej 4 tys. miejsc dla najmłodszych w żłobkach prywatnych (za które rodzice nie będą płacić) oraz przyspieszenie budowy 36 nowych żłobków. Do końca urzędowania Rafała Trzaskowskiego na stanowisku prezydenta Warszawy w stolicy ma być 27 tys. miejsc dla dzieci w żłobkach (obecnie jest ich około 16 tys.).

- W przeciągu pięciu lat kadencji chcemy dokonać tu absolutnej rewolucji. Chcemy, żeby tak zwane użłobkowienie, czyli liczba dzieci, które korzystają ze żłobków była w Warszawie jak największa. Celujemy w standard, jaki oferują najbardziej zaawansowane państwa w Europie, państwa skandynawskie - zapowiedział Trzaskowski.

Miasto, walcząc z praktyką zapisywania dzieci do żłobków i niekorzystania z nich, chce wprowadzić karę w wysokości 66 zł (czyli równowartość dnia opieki żłobkowej) za nieusprawiedliwioną nieobecność dziecka powyżej 30 dni.

Ma także zostać wprowadzona aplikacja mobilna dla rodziców żłobkowiczów, która ułatwi poszukiwanie miejsca, załatwienie formalności i komunikację z placówką.

Program "Warszawa dla najmłodszych"

Filarami programu "Warszawa dla najmłodszych" będą nie tylko darmowe żłobki, ale również dofinansowanie szczepień dla maluchów i ciężarnych kobiet oraz bezpłatne pakiety dla kobiet w ciąży.

I tak kolejny element programu - "Zdrowe dziecko" - obejmie dofinansowanie od września szczepienia:

  • szczepionki "6w1" dla dzieci w pierwszym roku życia (chroniącej przed błonicą, tężcem i krztuścem, zakażeniami Haemophilus influenzae typu B, polio oraz WZW typu B),
  • szczepionki przeciw grypie dla kobiet w ciąży i dzieci od roku do 5 lat.

Kolejny filar programu - "Bezpieczne macierzyństwo" – sprawi, że mieszkanki Warszawy będą mogły skorzystać między innymi z:

  • bezpłatnych zajęć w miejskich szkołach rodzenia,
  • dofinansowania zabiegów zapłodnienia in-vitro.

O dopłatę do zabiegów in vitro będą mogły starać się pary mieszkające w stolicy od ponad 2 lat, a wiek kobiety będzie w przedziale 25-40 lat.

Ma być też dokupywany nowoczesny sprzęt medyczny do szpitali pediatrycznych i ginekologiczno-położniczych, tak by podnosić ich standardy.

Źródło

 

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: