Do tej pory badania koncentrowały się głównie na wpływie pociążowej wagi matek na rozwój dzieci. Teraz przyjrzano się również, jaki wpływ na rozwój ma waga ojców.
Przebadano 4,821 dzieci od 4 miesięcy do 3 roku życia, wielokrotnie powtarzając testy rozwojowe. W porównaniu do dzieci mam z normalną wagą lub niedowagą, dzieci otyłych kobiet częściej mają trudności z motoryką małą - sprawnością ruchową palców i dłoni.
Otyłość rodziców wiąże się również z opóźnieniem umiejętności związanych z samodzielnym jedzeniem, zabawą czy ubieraniem się oraz trzykrotnie gorzej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów w wieku 3 lat.
Okazało się również, że aż 75% dzieci, których ojcowie zmagają się z otyłością jest bardziej opóźniona w zakresie rozwoju kompetencji społecznych; w tym umiejętności potrzebnych do nawiązywania i utrzymywania relacji.
Naukowcy jeszcze nie wiedzą, dlaczego otyłość rodziców może tak istotnie zwiększać ryzyko opóźnień rozwojowych ich dzieci.
Badania wykonane na zwierzętach pokazały, że otyłość w ciąży wywołuje stan zapalny organizmu, a ten wpływa na rozwój mózgu płodu. Powstały też badania sugerujące, że nadmierna masa u panów zmienia ekspresję genów w spermie.
Naukowcy sugerują, że jeżeli dalsze badania potwierdzą związek między otyłością rodziców i opóźnieniami rozwojowymi to pediatrzy będą mogli brać je pod uwagę, podczas badań przesiewowych niemowląt i wprowadzić wczesną interwencję oraz wspomagania rozwoju dzieci.
Badania opublikowane w czasopiśmie „Pediatrics” przeprowadzili naukowcy z Yeung z National Institute of Child Health and Human Development (NICHD)
Otyłość rodziców opóźnia rozwój dzieci
