reklama

Otyłość rodziców opóźnia rozwój dzieci

Do tej pory badania koncentrowały się głównie na wpływie pociążowej wagi matek na rozwój dzieci. Teraz przyjrzano się również, jaki wpływ na rozwój ma waga ojców.  

Przebadano 4,821 dzieci od 4 miesięcy do 3 roku życia, wielokrotnie powtarzając testy rozwojowe. W porównaniu do dzieci mam z normalną wagą lub niedowagą, dzieci otyłych kobiet częściej mają trudności z motoryką małą - sprawnością ruchową palców i dłoni.

Otyłość rodziców wiąże się również z opóźnieniem umiejętności związanych z samodzielnym jedzeniem, zabawą czy ubieraniem się oraz trzykrotnie gorzej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów w wieku 3 lat.

Okazało się również, że aż 75% dzieci, których ojcowie zmagają się z otyłością jest bardziej opóźniona w zakresie rozwoju kompetencji społecznych; w tym umiejętności potrzebnych do nawiązywania i utrzymywania relacji.

Naukowcy jeszcze nie wiedzą, dlaczego otyłość rodziców może tak istotnie zwiększać ryzyko opóźnień rozwojowych ich dzieci.

Badania wykonane na zwierzętach pokazały, że otyłość w ciąży wywołuje stan zapalny organizmu, a ten wpływa na rozwój mózgu płodu. Powstały też badania sugerujące, że nadmierna masa u panów zmienia ekspresję genów w spermie.

Naukowcy sugerują, że jeżeli dalsze badania potwierdzą związek między otyłością rodziców i opóźnieniami rozwojowymi to pediatrzy będą mogli brać je pod uwagę, podczas badań przesiewowych niemowląt i wprowadzić wczesną interwencję oraz wspomagania rozwoju dzieci.

Badania opublikowane w czasopiśmie „Pediatrics” przeprowadzili naukowcy z Yeung z National Institute of Child Health and Human Development (NICHD)

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: