reklama

Palisz w ciąży? Spójrz na swoje dziecko

Wiemy, że palenie podczas ciąży źle wpływa na dzieci. Teraz eksperci przedstawili nam wstrząsające obrazy tego, co się dzieje z maleństwem jeszcze w łonie matki.

Naukowcy z uczelni w Durham i Lancaster za pomocą USG 4D obserwowali, co się dzieje z płodem, kiedy jego matka pali. Badaniem objęto 20 ciężarnych, z których cztery paliły co najmniej 14 papierosów dziennie, a pozostałe nie paliły. Nagrania przeprowadzono w 24, 28, 32 i 36 tygodniu.

Okazało się, że płody palaczek znacznie częściej niż powinny na danym etapie ciąży ruszały ustami. Badacze sugerują, że prawdopodobnie u dzieci palących mam opóźnieniu ulega rozwój centralnego układu nerwowego, odpowiedzialnego za ruchy ciała i twarzy.

"Nasze wyniki zgadzają się z innymi, mówiącymi, że stres i depresja wpływają na ruchy płodów, ale dodatkowo pokazują, że wpływ nikotyny przewyższa inne negatywne czynniki w rozwoju dziecka.” - mówi dr Nadja Reissland.

Naukowcy podkreślili, że to dopiero pilotażowe badania i potrzeba dalszych, aby potwierdzić i lepiej zrozumieć związek między paleniem matki, stresem, depresją i rozwojem płodu.

* Obraz górny przedstawia ruchy płodu, którego matka pali, poniżej którego matka jest niepaląca.

źródło Uniwersytet Durham

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: