reklama

Pediatrzy kwestionują bezpieczeństwo smartphonowych czujników monitorujących zdrowie niemowląt

Eksperci ostrzegają rodziców przed zakupem czujników połączonych z aplikacjami telefonicznymi, które mają śledzić puls i oddech ich dzieci.

W artykule opublikowanym w The Daily Telegraph czytamy, że czujniki które są przypinane do ubranek dzieci i powiązane z telefonem, nie przyczyniają się do zmniejszenia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS), natomiast zdecydowanie zwiększają niepokój rodziców.

Najnowsze badania opublikowane w Journal of American Medical Association (JAMA) potwierdzają tę opinię.

Fałszywe alarmy mogą przerazić młodych rodziców i prowadzić do niepotrzebnych badań zdrowych niemowląt - powiedział dr Christopher P. Bonafide. - Co więcej nie ma dowodów na to, że mogą zapobiec SIDS.

Autorzy skoncentrowali swoje badania na pięciu modelach smartfonów zintegrowany z monitorami dla niemowląt. I chociaż producenci nie twierdzili, że są to produkty zdolne do diagnozowania lub zapobiegania chorobom, to w reklamach sugerowali zupełnie coś innego.

Na zarzut, że monitory nie są zaaprobowane przez FDA producenci odpowiedzieli, że "Dając rodzicom właściwe informacje we właściwym czasie, pozwalamy im dokonywanie świadomych wyborów, a misją firmy jest, żeby pomóc rodzicom aktywne podejść do zdrowia i dobrego samopoczucia ich dzieci."

Jednak dr Christopher P. Bonafide poddaje te słowa wątpliwości.

Jeden nieprawidłowy zapis może spowodować nadrozpoznawalność chorób, zwłaszcza że monitory często niewielkie wahania w pulsie dziecka odczytywały jako sytuacje zagrażające życiu. Te fałszywe alarmy mogą prowadzić do podróży do oddziału ratunkowego, gdzie dzieci mogą być zmuszone do poddania się niepotrzebnym badaniom krwi, prześwietleniom, a nawet hospitalizacji. Bycie młodym rodzicem jest naprawdę wystarczająco stresujące, a tego rodzaju monitorowanie nie tylko nie jest pomocne, ale dodatkowo zwiększa niepokój i negatywnie wpływa na sen rodziców.

A jaka jest wasza opinia ne ten temat? Czy posiadanie takiego czujnika sprawiłoby, że mielibyście większe poczucie bezpieczeństwa?

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: