reklama

Picie alkoholu i tryb życia ojca wpływa na powstanie wad wrodzonych u płodu

Coraz więcej badań jednoznacznie wskazuje na powiązanie pomiędzy wadami wrodzonymi u dzieci a wiekiem, spożywaniem alkoholu i trybem życia ich ojców.

Dodatkowo naukowcy z Georgetown University Medical Center mówią, że te wady są wynikiem zmian epigenetycznych, czyli zmian ekspresji genu, które potencjalnie mogą mieć wpływ na wiele przyszłych pokoleń.

Badanie, opublikowane w American Journal of Stem Cells, sugeruje, że oboje rodzice przyczyniają się do stanu zdrowia swoich dzieci. Odżywianie, hormony i stan psychiczny matki wpływają na płód, ale okazało się, że styl życia ojca i to ile ma lat również może mieć odzwierciedlenie w cząsteczkach, które kontrolują funkcję genów. Przykładowo u noworodków diagnozowano FAS (alkoholowy zespół płodowy) pomimo tego, że matka nigdy nie piła, natomiast  biologiczni ojcowie byli alkoholikami.

Jak jeszcze sposób życia ojca może wpływać na dziecko?

  • Zaawansowany wiek ojca jest skorelowana z podwyższonymi ryzykiem schizofrenii, autyzmu i wad wrodzonych 
  • Zdrowa dieta w okresie dojrzewania przyszłego ojca zapewnia jego dzieciom obniżenie ryzyka zgonu sercowo-naczyniowego u jego dzieci i wnuków;
  • Otyłość ojca wpływa na zwiększenie liczby komórek tłuszczowych, zmian w regulacji metabolizmu, ryzyko cukrzycy, otyłości i rozwoju raka mózgu u dzieci;Stres psychospołeczny ojca jest związany z zaburzeniami behawioralnymi jego potomstwa
  • Nadmierne spożywanie alkoholu podczas starania się o potomstwo prowadzi do zmniejszenia masy urodzeniowej noworodka, znaczący spadek ogólnej wielkości mózgu i zaburzenia funkcji poznawczych.

źródło  Georgetown University Medical Center

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: