reklama

Poczuj, jak wygląda świat osoby z autyzmem. Niesamowity film

Z badań wynika, że  w Stanach Zjednoczonych  jedna na 68 osób jest dotknięta jakimś spektrum autyzmu. W Polsce nie ma dokładnych danych, ale  przyjmuje się, że przynajmniej 30 000 cierpi na autyzm (bez wliczania osób ze spektrum). Film, wykonany przez National Autistic Society pozwala przez chwilę “wejść w świat”  osoby cierpiącej na to zaburzenie.

Wiele osób dotkniętych autyzmem cierpi na nadwrażliwość sensoryczną. Podczas, gdy większość ludzi bez problemu przetwarza bodźce zewnętrzne (np: hałas wydawany przez samochody, rozmawiające obok osoby), do mózgu osób autystycznych trafia zbyt wiele sensoryzmów.

W rezultacie  bardzo głośno słyszą wszelkie hałasy, docierają do nich też dźwięki, których nie słyszą inni. Cały czas są atakowani przez najróżniejsze bodźce zewnętrzne: dźwięki, światło, zapachy. Jest to nieprawdopodobnie uciążliwe i męczące. Wzbudza niepokój i prowadzi często do zachowań, które postronnemu obserwatorowi mogą wydawać się dziwne, a dla tych osób stanowią swoistą obronę.

Obejrzyj film, wykonany przez National Autistic Society. Poczuj. Zrozum.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: