Nowe badania, które opublikowano w czasopiśmie Allergy, Asthma and Clinical Immunology pokazują, że wczesna ekspozycja na antybiotyki może zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych u dzieci.
Główny autor badania, dr Bryan Love i jego zespół postanowił zbadać związek między wczesnym stosowaniem antybiotyków a pojawieniem się alergii pokarmowych.
Wiadomo, że zmiany w składzie bakterii jelitowych we wczesnym okresie życia mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, a poprzednie badania wskazują, że wczesne stosowanie antybiotyków może uwrażliwić dzieci na pewne pokarmy.
Inne badanie opublikowane w ubiegłym roku udowodniły, że regularne stosowanie antybiotyków u dzieci wiąże się z ryzykiem otyłości i rozwoju astmy. Tym razem naukowcy przejrzeli dane medyczne 1504 dzieci urodzonych w latach 2007 i 2009, które miały przynajmniej jedną alergię pokarmową.
Zespół sprawdził liczbę recept na antybiotyki dla tych dzieci i w sumie zanotował 9324 recepty, na których przepisano głównie antybiotyki z grup: penicylin, cefalosporyn i sulfonamidów.
W porównaniu z dziećmi, które nie brały antybiotyków w pierwszym roku życia, ich rówieśnicy, którzy otrzymali leki byli o 1,21 razy bardziej narażeni na wystąpienie alergii pokarmowej. Dodatkowo ryzyko rosło wraz z każdą kolejną receptą.
Cefalosporyny i sulfonamidy miały najsilniejszy związek z pojawieniem się alergii pokarmowej.
Naukowcy w badaniu powiedzieli, że amerykańskim dzieciom w wieku od 3 miesięcy do 2 lat przepisuje się średnio 2,2 antybiotyki rocznie. Problemem jest to, że w niektórych przypadkach kompletnie niepotrzebnie, np: podczas infekcji wirusowych.
Doktor Love mówi: "Antybiotyki zwiększają szansę na wystąpienie skutków ubocznych, w tym alergii pokarmowej, a w konsekwencji mogą stać się przyczyną antybiotykooporności".
Z badań przeprowadzonych w Polsce w październiku 2010 roku na zlecenie Narodowego Instytutu Leków wynika, że aż 38% chorych przyjmuje antybiotyki na przeziębienie, 18% z powodu grypy, a 21% kaszlu. 50% Polaków uważa, że antybiotyki są skuteczne w leczeniu grypy, a aż 63% sądzi, iż antybiotyki skutecznie działają na wirusy.