reklama

Podwójny rocznik. Lekcje do wieczora i przeciążeni uczniowie

Rok szkolny 2019/2020 przyniesie uczniom i nauczycielom wiele zmian (często dotkliwych). To efekt przeprowadzonej w Polsce reformy szkolnictwa. Wygaszenie szkół gimnazjalnych oraz przyjęcie do szkół średnich tzw. podwójnego rocznika stworzyły nową szkolną rzeczywistość (dość brutalną). Podwójny rocznik to lekcje do wieczora i przeciążeni uczniowie

W nowym roku szkolnym 2019/2020 w klasach pierwszych szkół średnich naukę rozpocznie tzw. podwójny rocznik: ostatni rocznik absolwentów gimnazjów i pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej. Choć Minister Edukacji Narodowej zapewniała, że placówki są przygotowane na ich przyjęcie, w wielu szkołach zgrozę budzą nie tylko warunki pracy, ale i plan lekcji na nowy rok szkolny.

W niektórych szkołach średnich zacznie obowiązywać system dwuzmianowy. Wiele placówek, by móc zrealizować narzucony program, podjęło decyzję o wydłużeniu zajęć lekcyjnych nawet do godziny 19:30. W niektórych szkołach lekcje zaczynają się już o godzinie 7.00, a przerwy między zajęciami trwają po 5 minut. Przyjęcie do szkół ponadpodstawowych absolwentów gimnazjum, jak i szkół podstawowych sprawiło, że plan lekcji często przypomina organizację zajęć w szkole wieczorowej (niektórzy uczniowie zajęcia zaczynają wczesnym popołudniem). Uczniowie, rodzice i nauczyciele mają powód do zmwartwień, nerwów i stresu.

Plan lekcji 2019/2020 - komentarze

"Rząd zamiast poprawić warunki nauki i pracy, swoją nieprzemyślną reformą pogorszył sytuację w wielu placówkach i eksperymentuje na uczniach, bo mamy: przepełnione szkoły, korytarze, sanitariaty; zajęcia na korytarzach i w szatniach; szkoły pracujące na dwie i trzy zmiany; lekcje nawet do godz. 19.30; problem z kadrą nauczycielską, ponieważ nauczyciele – często ci najlepsi - odchodzą z pracy. Taka będzie codzienność od września w wielu szkołach" - napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz w liście wystosowanym z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego.

„Zbliżający się rok szkolny będzie pewnie pierwszym, w którym na masową skalę uczniowie szkół średnich będą opuszczali budynki szkolne późnym popołudniem, a nawet wieczorem. To kolejny, niebezpieczny precedens. Zarówno nauczyciele, uczniowie, jak i rodzice zaczną funkcjonować w rzeczywistości, która nie sprzyja nauce, odpoczynkowi, rozwojowi młodych ludzi poza szkołą. Nauka na zmiany, w przepełnionych klasach - wszystko to, czego dojrzałe systemy edukacji unikają od lat, stanie się smutną codziennością polskiej szkoły” – powiedział Marcin Korczyc, wiceprezes fundacji "Ja Nauczyciel".

"Czy to studia wieczorowe? Nie! To plan zajęć jednej z klas w LO" - pisze Adam Szłapka z Nowoczesnej.

"Praca na drugą zmianę? Kiedy [młodzi ludzie] mają spotkać się ze znajomymi, iść do kina, czy spędzić czas z rodziną? Jak pracuje umysł po 17:00?" – dodaje Katarzyna Lubnauer z partii Nowoczesna.

"PiS znalazł sposób na kumulację roczników - wieczorowe licea. Dokładnie tak, jak obiecywali. A gdyby tak lekcje przenieść na soboty i niedziele, to problem zniknąłby w ogóle..." – podsumowuje sytuację Robert Biedroń.

A jak nowy plan lekcji komentuje młodzież?

"Nienawidzę mojego planu lekcji", "Żenada, w piątki mam lekcje do 21:00!", "Kumulacja roczników to nie problem, tak?”, „Idę do szkoły świtem, mam 9 lekcji plus dwa okienka. To jakiś żart?!”.

W 2019 roku naukę w szkołach średnich zaczną zarówno absolwenci gimnazjów, jak i podstawówek. Na szkolnych korytarzach spotkają się aż trzy roczniki – 2003, 2004 i 2005. Z powodu zmian w systemie edukacji znacznie wzrośnie liczba uczniów w polskich szkołach. Jak podaje MEN, w roku szkolnym 2019/2020 w szkołach ponadpodstawowych uczyć się będzie około 1,5 mln uczniów: w liceach ogólnokształcących - 643,5 tys., w technikach - 659,9 tys., w szkołach branżowych I stopnia - 199,9 tys. uczniów.

W pierwszych klasach liceów uczyć się będzie 333,3 tys. uczniów, w pierwszych klasach techników - 299 tys. uczniów, a w pierwszych klasach szkół branżowych pierwszego stopnia - 109,7 tys. uczniów.  Musi to miec swoje konsekwencje. Podwójny rocznik to lekcje do wieczora i przeciążeni uczniowie.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: