reklama

Polskie dziewczynki nie wierzą w siebie. Niepokojący raport Dove

W badaniach Światowej Organizacji Zdrowia, przeprowadzonych w 42 krajach, polskie dziewczynki znalazły się na ostatnim miejscu pod względem poczucia własnej wartości. To niepokojące dane. Czy możemy coś z tym zrobić?

Ocena własnego wyglądu a pewność siebie i zadowolenie z życia

Istnieje silna zależność między oceną własnego wyglądu a ogólną pewnością siebie, zadowoleniem z życia i chęcią do podejmowania życiowych wyzwań.

Niezadowolenie z własnego wyglądu i związane z tym lęki uniemożliwiają młodym ludziom rozwój i bycie najlepszą wersją siebie samego, co negatywnie wpływa na ich zdrowie, relacje z rówieśnikami, wyniki w nauce i wybory życiowe.

Wysoka samoocena i pewność siebie mają bezpośredni wpływ na życie, wykorzystanie w pełni swojego potencjału, z konsekwencjami na poziomie osobistym, relacji międzyludzkich i społecznym.

Raport Dove

Wyniki światowego badania przeprowadzonego przez Dove w 2017 roku, w których przebadano 5165 dziewcząt w wieku 10-17 lat, z 14 krajów wykazały, że brak wysokiej oceny własnego wyglądu to poważny problem, który dotyka ponad połowy (59%) nastolatek na całym świecie.

Z kolei na podstawie badań, które Dove przeprowadziło w Polsce, powstał Raport „Dove o poczuciu piękna i samoocenie dziewcząt”. To dokument naukowy, analizujący poziom samooceny, pewności siebie i presji społecznej – oraz ich wpływu – na dziewczęta. Co się okazało? Dane nie są optymistyczne i dają do myślenia. Okazuje się, że:

  • 81% dziewcząt nie ma wysokiej samooceny,
  • 65% dziewcząt uważa, że piękne kobiety mają więcej możliwości w życiu,
  • 57% dziewcząt uważa, że w dzisiejszym społeczeństwie kluczowe jest spełnienie pewnych standardów urody,
  • 80% dziewczynek z niską samooceną własnego wyglądu nie spędza czasu z rodziną i przyjaciółmi, nie angażuje się w zajęcia poza domem, nie próbuje swoich sił w drużynie sportowej czy kole zainteresowań.

Dziewczęta z niską samooceną wyglądu nie podejmują życiowych wyzwań, przez co mogą nigdy nie wykorzystać w pełni swojego potencjału.

Dziewczęta na całym świecie żyją w społeczeństwie, które wywiera na nich ogromną presję.

  • 74% z niską samooceną wyglądu czuje presję, by być piękną,
  • 65% z niską samooceną wyglądu ma gorsze zdanie na swój temat po lekturze magazynów ze zdjęciami „pięknych dziewcząt.

- Niska samoocena i brak pewności siebie wynikają z presji, jaka jest na nas nakładana, presji idealnego wyglądu, który jest związany z wyidealizowanym i nierealistycznym kanonem piękna - dr Maria Rotkiel, psycholożka, terapeutka rodzinna, trenerka rozwoju osobistego.

Program „Dove Self-Esteem – Budowanie pozytywnej samooceny”

Dobra wiadomość jest taka, że pewności siebie można się nauczyć. To dlatego powstał Program „Dove Self-Esteem – Budowanie pozytywnej samooceny”. To pierwsza polska edycja światowego projektu realizowanego przez markę Dove od 2004 roku. Program został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Projekt będzie realizowany w oparciu o warsztaty klasowe, mające na celu podniesienie pewności siebie wśród nastolatków oraz spotkania edukacyjne dla nauczycieli, prowadzone przez eksperta Programu Marię Rotkiel. Więcej informacji na temat inicjatywty znajdziesz na: www.dove.com/pl/dove-self-esteem-project

Źródło: materiały Dove

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: