reklama

Przemoc domowa wobec ciężarnej dramatycznie wpływa na rozwój dziecka

Przemoc domowa może negatywnie wpływać na dziecko, które jeszcze przebywa w łonie matki - wskazują nowe badania prowadzone przez  naukowców z Michigan State University. 

Przebadano 182 matki w wieku 18-34 i udowodniono  silny związek między nadużywaniem przemocy partnera wobec ciężarnej, a poporodowymi objawami traumy u jej dziecka. Brano pod uwagę styl życia kobiet, ich stan cywilny, dochody, jak również zażywanie narkotyków i stresogenne sytuacje życiowe.

Alytia Levendosky profesor Uniwersytetu Stanowego Michigan uważa, że  doświadczanie przemocy powoduje zmiany w układzie nerwowym przyszłej matki, zwiększając u niej, a w rezultacie również u płodu poziom kortyzolu. Kortyzol (nazywany potocznie hormonem stresu)  ma szkodliwe działanie na mózg, jeśli jest wydzielany w nadmiarze. To może wyjaśnić problemy emocjonalne i behawioralne dziecka w pierwszym roku życia. Maluszki mają koszmary, silnie lękowo reagują na  hałas, unikają kontaktu fizycznego i mają kłopot z doświadczaniem radości i przyjemności.
 
Wiele osób uważa, że dzieci nie pamiętają nic do 4 roku życia. Profesor Alytia Levendosky ma nadzieję, że wyniki badania nie tylko obalą ten mit, ale również zmotywują kobiety, ich bliskich i przyjaciół do przeciwdziałania przemocy i udzielaniu wsparcia ciężarnej, która znajduje się w trudnej sytuacji.
Źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: