reklama

Przesadne oczekiwania rodziców powodują gorsze wyniki w nauce ich dzieci.

Jeśli rodzice mają wysokie oczekiwania wobec swoich dzieci, one osiągają lepsze wyniki, chyba że... rodzicielskie oczekiwania są nierealne. Presja daje odwrotny efekt od zamierzonego - wynika z badań opublikowanych przez American Psychological Association.

"Nasze badania wykazały, zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty aspiracji rodziców  dotyczących wyników w nauce ich dzieci.” - powiedział główny autor badania  Kou Murayama.

Murayama i jego współpracownicy przeanalizowali badań z lat 2002 - 2007 przeprowadzonych  w Bawarii, w Niemczech wśród 3.530 uczniów szkół średnich (11-18 lat). W badaniu sprawdzano osiągnięcia i oceny z matematyki a także oczekiwania rodziców dotyczące ile (według nich) dziecko powinno opanować materiału i jakie dostawać oceny. Okazało się, że wysokie wymagania ze strony rodziców spowodowały wzrost osiągnięć ucznia, ale do momentu, kiedy były realistyczne.

Dodatkowo porównano wyniki badań 12.000 studentów z USA i ich rodziców. Rezultaty były podobne. Zbyt wysokie oczekiwania rodziców są związane z gorszym  wynikami w nauce ich dzieci.

"Wiele z poprzednich badań mówiło wprost: - Miejmy wysokie oczekiwania w stosunku do dzieci, a one osiągną więcej. W rzeczywistości, zbyt wysokie ambicje mogą pogorszyć wyniki w nauce. Samo wywieranie presji nie może być skutecznym rozwiązaniem, aby dziecko odnosiło sukcesy w szkole " -powiedział Murayama.

Może warto kierować się zasadą wspieraj, wymagaj i mierz siły na zamiary?

źródło: American Psychological Association

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: