reklama

Przyjaciółka uszczęśliwia bardziej niż mąż. Badania potrzeb mam

To właśnie matki najczęściej biorą na siebie większość zadań z wiązanych z  opieką nad dziećmi i zarządzania domem. Często muszą lawirować pomiędzy pracą i domowymi obowiązkami. Dwie badaczki z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie  postawiły sprawdzić, jakie czynniki  pomagają im wytrwać w zdrowiu psychicznym, na tyle, że są w stanie poświęcić się wychowaniu maluchów. Wyniki są jednoznaczne…

Profesorka Suniya Luthar i doktorantka Lucia Ciciolla zapytały ponad 2000 dobrze wykształconych mam z klasy średniej, co pomogło im poradzić sobie z macierzyństwem. Najważniejsze okazały się 4 czynniki: bezwarunkowa akceptacja ze strony przyjaciółek, poczucie, że  w trudnych chwilach dostaną od nich wsparcie, autentyczność i bliskość relacji (w towarzystwie przyjaciółek mogę być sobą) oraz zadowolenie z przyjaźni.

Badaczki najbardziej zaskoczyło, że na psychiczne samopoczucie kobiet nie miało wpływu to, czy były zamężne. Oczywiście dla mężatek istotna była jakość małżeństwa, ale nawet jeśli kobieta była zadowolona z partnera, to zdecydowanie większą rolę odgrywały jej stosunki z przyjaciółkami.

Profesor Suniya Luthar zauważyła, że kobiece przyjaźnie mogą mieć pozytywny wpływ na  związek, ponieważ mamusie dzięki nim mogą zadbać o własne potrzeby emocjonalne, “przegadać trudne” tematy i w rezultacie nie przenoszą stresów,  na współmałożonka.  

Mamo chcesz być szczęśliwa? Jak najczęściej  kontaktuj się z przyjaciółkami. Pocieszające, że nawet jeśli nie masz możliwości, czy czasu na spotkanie, to równie dobrze zadziałają rozmowy telefoniczne, czy wysyłanie sms-ów.

Zawsze wiedziałam, że przyjaciółka to podstawa:)

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: