reklama

Reaguj na gaworzenie Twojego dziecka

Chcesz, aby Twój maluszek szybciej zaczął mówić? Udawaj, że dokładnie rozumiesz, co ma na myśli, kiedy zaczyna gaworzyć. 

Naukowcy z Iowa University przez pół roku uczestniczyli w obserwacjach swobodnej zabawy mam z ich ośmiomiesięcznymi brzdącami. Zwracali uwagę na sposób, w jaki mamy reagowały na gaworzenie swoich pociech, zwłaszcza wtedy, kiedy maluchy ewidentnie starały się nawiązać kontakt werbalny. 

Dzieci, którym odpowiadano na gaworzenie w taki sposób, jakby dosłownie rozumiano co maluchy chciały przekazać, w szybkim tempie rozwijały swoje umiejętności komunikacyjne. Niemowlęta te wydawały coraz więcej skomplikowanych dźwięków przypominających właściwe brzmienie słów. Z kolei zdolności komunikacyjne dzieci, których uwaga podczas gaworzenia była kierowana na coś innego niż "rozmowa" – rozwijały się zdecydowanie wolniej.

Badanie udowadnia, że umiejętności społeczne kształtują się u człowieka już na bardzo wczesnym etapie życia, a sposób w jaki najbliższe otoczenie reaguje na pierwsze próby komunikacji podjęte przez dziecko, może okazać się kluczowy dla ich rozwoju.

źródło: Iowa Now

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: