Chcesz, aby Twój maluszek szybciej zaczął mówić? Udawaj, że dokładnie rozumiesz, co ma na myśli, kiedy zaczyna gaworzyć.
Naukowcy z Iowa University przez pół roku uczestniczyli w obserwacjach swobodnej zabawy mam z ich ośmiomiesięcznymi brzdącami. Zwracali uwagę na sposób, w jaki mamy reagowały na gaworzenie swoich pociech, zwłaszcza wtedy, kiedy maluchy ewidentnie starały się nawiązać kontakt werbalny.
Dzieci, którym odpowiadano na gaworzenie w taki sposób, jakby dosłownie rozumiano co maluchy chciały przekazać, w szybkim tempie rozwijały swoje umiejętności komunikacyjne. Niemowlęta te wydawały coraz więcej skomplikowanych dźwięków przypominających właściwe brzmienie słów. Z kolei zdolności komunikacyjne dzieci, których uwaga podczas gaworzenia była kierowana na coś innego niż "rozmowa" – rozwijały się zdecydowanie wolniej.
Badanie udowadnia, że umiejętności społeczne kształtują się u człowieka już na bardzo wczesnym etapie życia, a sposób w jaki najbliższe otoczenie reaguje na pierwsze próby komunikacji podjęte przez dziecko, może okazać się kluczowy dla ich rozwoju.
źródło: Iowa Now