reklama

Rząd nie da pieniędzy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Powody? Absurdalne!

Ministerstwo Sprawiedliwości nie przyznało pieniędzy na pomoc małoletnim ofiarom przestępstw. Od  1991 roku Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę pomaga dzieciom, które zostały skrzywdzone. Zapewnia małoletnim ofiarom przestępstw pomoc i wsparcie. Zarówno psychologiczne, jak i prawne. Edukuje również dorosłych, w jaki sposób mogą pomóc krzywdzonym dzieciom.

Od chwili uruchomienia linii 116 111 specjaliści Fundacji Dajemy Dzieciom Silę odebrali ponad 1 mln 236 tys. telefonów od młodych ludzi i odpowiedzieli na ponad 62 tys. anonimowych wiadomości online. Na mocy Porozumienia z Komendantem Głównym Policji (Dz.  Urz. KGP nr 18 z dnia 24 listopada 2008 r.) podjęto 1 583 interwencje w sytuacjach zagrożenia życia dzieci kontaktujących się z Telefonem 116 111.

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 działa codziennie (również w święta) od 12:00 do 2:00 w nocy. Dzieci dzwonią bez przerwy. Dzwonią w najtrudniejszych sytuacjach życiowych – codziennie średnio 18 osób kontaktuje się z nami w związku z myślami samobójczymi czy konkretnymi planami odebrania sobie życia.

W rozmowach z konsultantami odzyskują równowagę i siłę, by stawić czoła swoim problemom. Każda minuta naszej pracy ma dla dzieci ogromne znaczenie. Codziennie zapobiegamy tragediom. - czytamy na stronie FDDS

Jedno jest pewne, że FDDK to miejsce nieocenione. Zwłaszcza w kraju, który jest na czele Europy pod względem samobójstw nieletnich.

Tymczasem już od 3 lat Fundacja nie jest finansowana ze środków budżetu państwa. W rezultacie w 2016 roku musiano zamknąć 5 z 10 linii telefonicznych, co przy coraz większej liczbie dzwoniących stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci.

W lipcu 2019 Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs „Profilaktyka zdrowia psychicznego w szkole – myślimy pozytywniej”. Jeden z modułów  zakładał „prowadzenie przez specjalistów bezpłatnej ogólnopolskiej infolinii interwencyjno-informacyjnej z zakresu zdrowia psychicznego i zapobiegania samobójstwom wśród dzieci i młodzieży ze szkół i placówek oświatowych". Fundacji tym razem zabrakło 2,75 pkt.

Lucyna Kicińska z Fundacji powiedziała OKO.press: Przy kryteriach, które nasza oferta wyraźnie spełniała, dostawaliśmy mało punktów, często bez uzasadniania. Poprosiliśmy więc o udostępnienie kart ocen merytorycznych. Niestety, niewiele się z nich dowiedzieliśmy (…). Nasze odwołanie nazwano „zarzutami”. Mamy wrażenie, że urzędnicy nawet nie przeczytali naszej oferty.

FDDS, to jedna z najlepszych inicjatyw, jakie znam. Znam również dzieci i rodziców, którzy skorzystali z pomocy fundacji. Poznałam świetnych ludzi, którzy są z nią związani. Przeraża mnie, że rząd daje 500 + na każde dziecko i namawia, żebyśmy sprowadzali na świat kolejne maluchy, a nie zauważa jak dramatyczny jest stan psychiczny polskich nastolatków.

Odwraca wzrok od dzieci molestowanych seksualnie. Nie widzi dzieci, które na co dzień doświadczają przemocy. 

Odmawia wsparcia tym, którzy chronią dzieci przed krzywdzeniem i pomagają tym, które doświadczyły przemocy. Od miejsca, w którym misja nie jest tylko słowami wypisanymi w statucie, a realną codzienną pracą, by jak najwięcej dzieci poznało swoje prawa, uwierzyło w siebie i cieszyło się życiem.

MISJA FDDS

  • Oferujemy krzywdzonym dzieciom i ich opiekunom pomoc psychologiczną i prawną.
  • Uczymy dzieci, jak mogą uniknąć przemocy i wykorzystywania.
  • Uczymy dorosłych, jak traktować dzieci/co mogą zrobić, żeby nie były krzywdzone.
  • Informujemy dorosłych, jak reagować, gdy podejrzewają, że dziecku dzieje się krzywda.
  • Wpływamy na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka.

Dlatego nie czekajmy na to co zrobi polski rząd, tylko realnie włączmy się do pomocy. Nie myśl, że ciebie i twojego dziecka to przecież nie dotyczy. Nawet jeśli, to są dzieci, którym możesz uratować życie i podarować dobre , godne życie.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: