reklama

Rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa, by powstrzymać kolejne zakażenia koronawirusem

od 1. kwietnia, w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 rząd wprowadził kolejne zakazy. Ma to na celu ograniczenie liczby przypadków zakażeń koronawirusem.

Ostatni, słoneczny weekend, kiedy ludzie nie zastosowali się do poprzednich ograniczeń spowodował gwałtowny wzrost potwierdzonych przypadków. W związku z tym premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili kolejne obostrzenia.

Ograniczenia w przemieszczaniu się, przebywaniu w parkach i na placach zabaw.

Od 1.04 wychodzeniez domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry. Dotyczy to również rodzin i bliskich.  Chyba, że towarzysz dziecku poniżej 13 roku życia, osobie niepełnosprawnej lub niemogącej się samodzielnie poruszać. 
Jednocześnie wprowadzono zakaz przebywania osób do 18 roku życia poza domem bez opieki dorosłego

Jedyne sytuacje, kiedy możesz wyjść z domu dotyczą:

 • dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
 • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi).

Wprowadzono również zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i miejskich rowerów. Jak również ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Zakaz obejmuje również plaże.

Jeśli chodzi oprzejazdy zbiorowe autobusami, tramwajami lub metrem tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta.

Obowiązuje także zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań powyżej 2 osób. Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi.

Wyłączone są zakłady pracy. Pracodawcy będą musieli jednak zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom.

W galeriach działalność handlową mogą prowadzić jedynie branże:

 • spożywcza,
 • kosmetyczna (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania),
 • artykułów toaletowych i środków czystości,
 • wyrobów medycznych i farmaceutycznych,
 • artykułów remontowo-budowlanych,
 • prasowa,
 • artykułów dla zwierząt,
 • paliw. 

Ważne! W galeriach mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne (na dowóz i wynos). Na terenie galerii z handlu wyłączone są natomiast tzw. wyspy handlowe.

Liczba klientów w sklepie, na targu i na poczcie  

Ogranicza się teżliczbę klientów przebywających w jednym czasie na terenie sklepu, na targu i poczcie.

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3. To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich.

Na terenie targowiska czy bazaru może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 3.

Na poczcie może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Zamknięte zostaną salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuażu. Zarówno stacjonarne, jak i z dojazdem.

W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób.

Szkoły, przedszkola, żłobki

Do 10 kwietnia nadal obowiązuje zdalne nauczanie dzieci w wieku szkolnym, działalność żłobków i przedszkoli zostaje zawieszona a rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego. 

Restauracje i instytucje kultury

Wszystkie restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu.

Wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte oraz do odwołania zamknięte pozostają również: siłownie, baseny, kluby fitness i taneczne.

Kogo obowiązuje kwarantanna ?

Ograniczenie dotyczy: osób, które:

 • wracają z zagranicy,
 • miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem,
 • przekraczają granicę w celu podejmowania pracy na terytorium państwa sąsiedniego, bądź na terytorium RP (od 27.03.2020),
 • mieszkają z osobą, która będzie kierowana od 1 kwietnia na kwarantannę (przepis wchodzi w życie 1.04.2020 i dotyczy osób nowo objętych kwarantanną).

Na czym polega?
Kwarantanna trwa 14 dni. Przez ten czas:

 • w żadnym wypadku nie można opuszczać domu,
 • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
 • w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie,
 • w przypadku występowania objaw choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Jeśli osoba poddawana kwarantannie nie ma możliwości spędzenia jej w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę i tam ta osoba będzie mogła się udać.

Obowiązuje do: odwołania.

Ważne! Policja w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdzają, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

Ważne! Jeżeli wracasz z zagranicy i nie masz możliwości spędzenia kwarantanny w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie www.gov.pl

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: