reklama

Silne bóle głowy w ciąży mogą być sygnałem stanu przedrzucawkowego

Jedną z dolegliwości ciążowych są bóle głowy. Sporo lekarzy tłumaczy, że mogą się pojawiać w związku ze zwiększoną objętością krwi i  zmianami  hormonalnymi. Niedawno opublikowano badania (przeprowadzone w Montefiore Health System and Albert Einstein College of Medicine of Yeshiva University) , które pokazały, że wtórne bóle głowy podczas  ciąży mogą być oznaką  poważnych problemów zdrowotnych.

Dr neurologii Matthew S. Robbins wraz z zespołem zebrał dokumentację medyczną 140 ciężarnych kobiet w wieku około 29, które w ciąży miały konsultacje neurologiczne. W sumie 91 kobiet cierpiało na pierwotne bóle głowy w ciąży a 49 wtórne. Bóle pierwotne są znacznie bardziej powszechne niż wtórne i są to, np: migreny, napięciowe bóle głowy, czy nerwobóle.

Wśród badanych kobiet z wtórnym bólem głowy: aż u 51% zdiagnozowano wysokie ciśnienie krwi, a u  38% stan przedrzucawkowy.  Warto wiedzieć, że kobiety które cierpiały na wtórny ból głowy połączony z wysokim ciśnieniem krwi miały 17-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia powikłań, zwłaszcza stanu przedrzucawkowego, który bywa groźny zarówno dla mamy, jak i dziecka.

"Nasze badanie sugeruje, że lekarze powinni zwracać szczególną uwagę, kiedy kobieta w ciąży skarży się na silny ból głowy, zwłaszcza jeśli ma podwyższone ciśnienie krwi lub w przeszłości nie występowały u niej bóle”.-   powiedział Robbins -Takie pacjentki powinny być monitorowanie.

Źródło: Farmakidis C, Dayal A, Lipton R, Robbins M. Ostre bóle głowy, diagnoza u kobiet w ciąży.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: